W siedzibie Kompanii Węglowej w środę (25 września) zakończyła się 19. edycja Szkoły Menadżerów Górniczych. W projekcie realizowanym przez Polską Fundację Promocji Kadr wzięło udział 32 przedstawicieli kierownictw śląskich kopalń i dozoru wyższego szczebla. Na ostatnim seminarium odebrali oni dyplomy oraz mieli okazję porozmawiać z dyrektorem Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki prof. Maciejem Kaliskim.
- Szkoła Menedżerów Górniczych jest prowadzona od 1993 r. Jej podstawowym celem jest umożliwienie jej uczestnikom głębszego poznania i przedyskutowania z udziałem naukowców, ekspertów oraz przedstawicieli kierownictwa resortu gospodarki i władz lokalnych najbardziej istotnych problemów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstw górniczych - wyjaśnia kierownik Szkoły Roman Kryś, który podkreśla, że program zajęć dopasowywany jest do aktualnej sytuacji.
- Od kilku lat założenia programowe Szkoły przewidują poświęcenie znacznej uwagi zjawiskom i procesom o charakterze innowacyjnym takim jak: konsolidacja górnictwa i energetyki, zmiany w strukturze własnościowej kopalń, nowoczesne technologie wydobycia i przeróbki węgla, efektywność ekonomiczna funkcjonowania kopalń oraz powiązania górnictwa z rynkiem kapitałowym.
W ramach 19. edycji Szkoły odbyło się 12 seminariów, na których swoją wiedzą i swoimi spostrzeżeniami ze słuchaczami dzielili się naukowcy i eksperci. W tym gronie znaleźli się: rektor Politechniki Śląskiej i członek rady nadzorczej JSW prof. Andrzej Karbownik, dyrektor kopalni doświadczalnej Barbara prof. Krzysztof Cybulski, dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Ślaskiej i szef rady nadzorczej Kompanii Węglowej prof. Marian Turek oraz dyrektora biura BHP Kompanii Węglowej Andrzej Pakura.
Na ostatnim seminarium ze słuchaczami spotkał się dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki prof. Maciej Kaliski, który mówił o sytuacji polskiego górnictwa. Dyskusja toczyła się m.in. o sposobach promocji polskiego węgla w Polsce, Europie i na świecie. Szef Departamentu Górnictwa zauważył także, że konieczne jest stworzenie długoletniego planu innowacji w polskich kopalniach opartego na współpracy pomiędzy spółkami węglowymi, a producentami maszyn górniczych.
Prof. Kaliski zwrócił także uwagę, że polskie górnictwo napotyka na probelmy związane z trudnymi warunkami geologicznymi. To właśnie one powodują, że eksploatacja jest coraz bardziej kosztowna. Słuchacze zwrócili natomiast uwagę na sytuację, w której znajduje się sektor węglowy. Zgodnie uznali, że na górnictwie zarabiają wszyscy tylko nie ono samo.
Finałem ostatniego seminarium w ramach 19. edycji Szkoły Menedżerów Górniczych było wręczenie dyplomów. Słuchaczom przekazali je prof. Maciej Kaliski oraz kierownik Szkoły Roman Kryś.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jurek, nie było tych ludzi w pracy, admin może usuwać posty, ty natomiast tego nie ukryjesz. Piszecie o oszczędnościach? Zacznijcie od kierowników czy okołokierowników, którym w nowym systemie się wydaje, ze jeszcze są. Jurek, co tam teraz robią u Ciebie?
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.