Koncesje na eksploatację złóż przez kolejne 50 lat dla KGHM - decyzję w tej sprawie podpisał minister środowiska. Polska Miedź finalizuje procedurę kluczową dla kontynuowania działalności wydobywczej na pięciu obszarach górniczych.
Nowe koncesje wejdą w życie 1 stycznia 2014 r. i będą obowiązywały do końca 2063 r.
- Koncesje to kluczowy dokument, warunkujący funkcjonowanie KGHM w Zagłębiu Miedziowym, dlatego całą procedurę ich przedłużenia traktowaliśmy priorytetowo - podkreśla prezes Herbert Wirth. - Uzyskanie pozytywnej decyzji ministra środowiska już we wrześniu to nasz ogromny sukces. Jesteśmy przygotowani na 2014 rok, kiedy będziemy prowadzić wydobycie rudy już na podstawie nowych koncesji.
Starania o wznowienie koncesji rozpoczęto w 2010 r. Ważność obecnych - na obszarach Rudna, Sieroszowice, Polkowice, Lubin, Małomice i Radwanice-Wschód - wygasa wraz z końcem bieżącego roku. Trzeba było, między innymi, skompletować pokaźny zbiór dokumentów. W samym wniosku koncesyjnym mieści się szereg opracowań dotyczących m.in. ochrony powierzchni, szkód górniczych, zabytków, terenów Natura 2000+ czy projektów zagospodarowania złoża.
Z uwagi na rozmiar przedsięwzięcia w pracach zmierzających do uzyskania koncesji uczestniczył zespół pracowników centrali i kopalń KGHM wraz z zapleczem naukowym Polskiej Miedzi spółką KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowym. Zespołem kierował Cezary Bachowski, pełnomocnik zarządu KGHM ds. koncesji geologicznych.
Działalność wydobywcza znacząco wpływa na region, w którym jest prowadzona. Dlatego też w proces starań o uzyskanie koncesji były zaangażowane władze dziewięciu gmin górniczych, w których położone są obszary objęte koncesją. Samorządowcy uczestniczyli m.in. w procesie konsultacji podczas przygotowywania raportów środowiskowych oraz opiniowania projektów koncesji...
- Przedłużenie koncesji to zdecydowanie nasz wspólny sukces. Gminy nie tylko przyzwoliły nam na kontynuowanie działalności na ich terenie, ale przede wszystkim wspólnie z nami otworzyły drogę do rozwoju regionu przez kolejne pół wieku - podkreśla prezes Wirth.
Podpisane przez ministra środowiska umowy o ustanowieniu użytkowania górniczego dają KGHM wyłączne prawo do prowadzenia działalności objętej zakresem koncesji. W tym roku spółka opracuje jeszcze Plany Ruchu Zakładów Górniczych dla trzech kopalń. Zostaną one przedłożone do zatwierdzenia Okręgowemu Urzędowi Górniczemu we Wrocławiu. Trafią tam w IV kwartale tego roku. Zgodnie z planem 1 stycznia 2014 r. KGHM rozpocznie wydobycie w oparciu o nowe koncesje i nowe plany ruchu.
Jak powiedział w poniedziałek PAP burmistrz Polkowic Wiesław Wabik, przyznanie koncesji dla KGHM ma ogromne znaczenie dla jego gminy.
- KGHM jest głównym pracodawcą w naszym mieście, daje więc stabilizację i poczucie bezpieczeństwa tutejszym mieszkańcom. Jego działalność ma też duży wpływ na budżet Polkowic. Dzięki podatkom, jakie wpływają do naszej kasy, możemy jeszcze lepiej dbać o nasze miasto. To samo dotyczy całego Zagłębia Miedziowego - dodał Wabik.
- Chyba wszystkie tutejsze samorządy zgodnie kibicują KGHM. Tak naprawdę okoliczne gminy funkcjonują tak dobrze właśnie dzięki kombinatowi. Nie możemy udawać, że ten region nie żyje właśnie z miedzi - powiedział w poniedziałek PAP prezydent Lubina Robert Raczyński.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tak ten region nie może udawać, że nie żyje dzięki miedzi. A dlaczego odnośnie referendum w sprawie węgla brunatnego w naszym regionie była taka "nagonka" w postaci akcji plakatowych i w tv STOP odkrywce. Przecież kolejna kopalnia to kolejne zyski dla kolejnych gmin. W Bełchatowie, Turowie czy Adamowie i Koninie też ludzie żyją z kopalni ale właśnie węgla brunatnego!!! Nie rozumiem tego.... a szkoda bo młodzi szukają pracy...