Pod hasłem, będącym grą słów, "Mining On Top" (które odczytać można jako "górnictwo na topie" lub "na szczycie [rankingów]" ale też "na górze [mapy]", czyli na samej północy kontynentu europejskiego) w stolicy Finlandii zakończyła się dwudniowa konferencja na temat najnowszych przedsięwzięć wydobywczych w tym skandynawskim kraju.
Finowie twierdzą, że nie mają powodów do narzekań na kondycję swych kopalń i nie ukrywają, że są dumni ze swego górnictwa. W rankingu Fraser Instytute ich kraj opisywany jest jako jedno z najatrakcyjniejszych obecnie na świecie miejsc inwestycji w wydobycie surowców. Problem ma tylko jedna kopalnia niklu należąca do spółki Talvivaara Mining, któro ostatnio doświadczała wielkich trudności.
W przeddzień konferencji w Helsinkach prezes ds. finansowych spółki Talvivaara Mining - Saila Miettinen-Lähnde pochwalił się najnowszymi osiągnięciami we wprowadzaniu innowacyjnych technologii, które przyszły w sukurs zagrożonemu przedsiębiorstwu. Miettinen-Lähnde zachował stanowisko w ośmioosobowym zarządzie spółki po zmianach personalnych w szefostwie firmy w zeszłym miesiącu. Występował w Helsinkach jako jeden z kilku najbardziej wpływowych uczestników, którzy zastanawiali się nad prawodawstwem, finansowaniem, warunkami przyciągania inwestycji oraz problemami wydobycia i dostaw dla zakładów górniczych.
- Spotkanie "Mining on Top" odbywa się trzeci rok w rzędu i w założeniach ma zapewniać fińskim górnikom, firmom poszukiwawczym surowców oraz inwestorom pełnię wiedzy o tym, czego potrzeba, by zdecydować się na przedsięwzięcia wydobywcze na północy Europy. Rząd Finlandii wysyła na konferencję swych umocowanych przestawicieli, którzy służą inwestorom i przedsiębiorcom górniczym pomocą, informacją i gotowością do wstępnych ustaleń prawno-biznesowych - wyjaśniła Trybunie Górniczej Frida Lof, rzeczniczka konferencji.
Wśród uczestników w Helsinkach 16-17 września 2013 r. obecni byli m.in. urzędnicy fińskiego Ministerstwa Rozwoju i Gospodarki, fiński doradca rządowy w dziedzinie pierwiastków ziem rzadkich przy Unii Europejskiej, przewodniczący i były szef państwowego Instytutu Geologicznego Finlandii, szef stowarzyszenia kopalń europejskich Euromines, dyrektor wykonawczy Fińskiego Towarzystwa Zasobów Kopalnych oraz szef Business Oulu - specjalnej spółki, która odpowiada za wspieranie rozwoju przemysłu w mieście Oulu, zwanym stolicą Dalekiej Północy.
Skład gości konferencji uzupełniali wysocy przedstawiciele biznesu z takich kompanii i firm, jak np. SRK Consulting, Giełda Papierów Wartościowych w Toronto, FLSmidth, Sharps Pisley, Nasdaq OMX, Fundusz Appian Natural Resources, Agnico-Eagle Mines, Endomines, koproracji Rautaruukki, Sotkamo Silver oraz naukowcy i profesorowie fińskich uniwersytetów.
Jak podała Trybunie Górniczej Frida Lof, podczas seminariów i paneli dyskusyjnych w Helskinkach rozmawiano nie tylko o górnictwie w Finlandii, lecz również o skandynawskim przemyśle wydobywczym na północnych krańcach naszego kontynentu. Konferencje z serii Mining on Top od przyszłego roku rozszerzą swój zasięg poza Skandynawię, planowane są spotkania poświęcone górnictwu w Wielkiej Brytanii, Brazylii oraz m.in. na kontynencie afrykańskim.
Ze szczegółami tegorocznego imprezy można zapoznać się na stronie internetowej www.miningontop.com/helskinki/home.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.