Światowa wystawa, której jesteśmy gospodarzami, gromadzi nie tylko przedstawicieli przemysłu, ale także wybitnych specjalistów co pozwala na szeroką dyskusję o wyzwaniach i perspektywach całej branży - powiedział wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach 10 września 2013 r.
Wiceminister Tomczykiewicz, w komunikacie resortu gospodarki, który dotarł do redakcji portalu górniczego nettg.pl, podkreślił, że katowickie targi zostały objęte Branżowym Programem Promocji Maszyn i Urządzeń Górniczych, który realizowany jest przez Ministerstwo Gospodarki
- Firmy biorące udział w tym wydarzeniu mogą liczyć na wsparcie resortu m.in. w działaniach promocyjnych. Mam nadzieję, że przedsiębiorcom uda się nawiązać trwałą współpracę z zagranicznymi partnerami - powiedział.
Wiceszef MG przypomniał, że polskie górnictwo jest znane na świecie dzięki swym wiekowym tradycjom i bogatemu doświadczeniu.
- Produkowane w kraju maszyny górnicze powstają dzięki współpracy praktyków z naukowcami przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań - wyjaśnił.
Dodał, że polski sprzęt jest eksportowany m.in. do Chin, Australii, Indonezji, Meksyku, Wietnamu oraz Argentyny.
Podkreślił ponadto, że w naszym kraju wiodącym nośnikiem energii i stabilizatorem bezpieczeństwa energetycznego jest węgiel.
- Musi być on jednak wykorzystywany w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego i zgodnie z podjętymi zobowiązaniami w ramach Unii Europejskiej. Rosnące wymagania oznaczają także wzrost popytu na coraz nowocześniejsze maszyny i urządzenia - dodał.
Wiceminister Tomczykiewicz nawiązał również do kondycji sektora hutnictwa żelaza i stali. W jego opinii jest on jednym z najważniejszych gałęzi przemysłu w Polsce.
- Ma ogromne znaczenie dla gospodarki zarówno z uwagi na skalę produkcji, zatrudnienia, jak i wpływu na inne branże - powiedział. Dodał, że w ostatnich latach firmy z tego sektora przeznaczyły ogromne środki na modernizację i innowacje, dzięki czemu stały się jednymi z najnowocześniejszych w UE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
O tak, polskie górnictwo jest znane na swiecie... ze slabej wydajnosci. :-D