Koszty zagospodarowania uzbeckiego złoża rud tytanu i żelaza o nazwie Tebinbułak zostały oszacowane na około 3,1 mld dolarów. Złoże ma być bazą surowcową do produkcji 1,5 mln ton żeliwa rocznie - podała rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti.
Według informacji uzbeckiego rządu, projekt zagospodarowania złoża rud tytanu i żelaza Tebinbułak zlokalizowanego na północnym zachodzie Uzbekistanu pochłonie około 3,1 mld dolarów. Według wcześniejszych ocen komitetu państwowego ds. geologii i bogactw naturalnych miało to być 1,5 mld dolarów.
Uzbeckie Ministerstwo ds. Stosunków Gospodarczych z Zagranicą, Inwestycji i Handlu poinformowało, że przedsiębiorstwo hutnicze Uzbek Metallurgycal Enterprise rozpoczęło opracowanie projektu budowy zakładu na bazie surowcowej złoża Tebinbułak o mocy produkcyjnej 1,5 mln ton żeliwa rocznie. Planuje się, że inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2020 roku.
Złoże Tebinbułak zostało odkryte w 1937 roku. Jego szacowane zapasy wynoszą około 3,5 mld ton rudy. Projekt zagospodarowania złoża został uruchomiony w celu utworzenia własnej bazy surowcowej spółki Uzbek Metallurgycal Enterprise. Udział tego przedsiębiorstwa w krajowej produkcji metali czarnych wynosi ponad 90 proc. Zagospodarowaniem złoża Tebinbułak interesowały się też koncerny zagraniczne, m.in. południowo-koreański POSCO, który zrezygnował z tej inwestycji z powodu niskiej rentowności projektu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.