Jeżeli spełnione zostaną wszystkie warunki wynikające z umów, w połowie grudnia tego roku PGE ma wydać polecenie rozpoczęcia prac związanych z budową dwóch nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole. Do projektu może też przystąpić firma Alstom.
Informacje w tej sprawie przekazały w środowych komunikatach giełdowe spółki tworzące konsorcjum, które ma zrealizować inwestycję znaną jako projekt Opole II: Rafako, Polimex Mostostal i Mostostal Warszawa. Zamawiającym jest natomiast spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, należąca do PGE. Przedsięwzięcie ma kosztować ponad 11,5 mld zł.
We wtorek PGE poinformowała o zawarciu aneksu do umowy z firmami tworzącymi konsorcjum, dotyczącego m.in. zasad i terminów wydania polecenia rozpoczęcia prac. W środę firmy z konsorcjum poinformowały, że generalny wykonawca otrzymał już powiadomienie o planowanym terminie wydania polecenia rozpoczęcia prac - ma to nastąpić 15 grudnia tego roku, pod warunkiem uprzedniego spełnienia wszystkich związanych z tym warunków.
Także w środę (14 sierpnia) Rafako poinformowało o podpisaniu niewiążącego listu intencyjnego między konsorcjum wybranym do realizacji projektu w Opolu a PKO BP i firmą Alstom Power. Przedmiotem listu jest określenie warunków przystąpienia Alstomu do projektu budowy nowych bloków w Elektrowni Opole.
"Strony listu intencyjnego zadeklarowały wolę określenia warunków przystąpienia Alstom do projektu oraz podpisania niezbędnych zmian do dokumentacji projektu do dnia 30 września 2013 roku" - napisano w komunikacie.
W ostatnich tygodniach prasa pisała, że PGE chce, by partnerem odpowiedzialnym za realizację energetycznej części inwestycji w Elektrowni Opole został Alstom, który na razie jest jedynie podwykonawcą w tym projekcie, mającym dostarczyć turbiny. Według doniesień prasowych Alstom mógłby też odpowiadać za kotły, których dostawcą pozostałoby jednak Rafako.
W kwietniu PGE wycofała się z inwestycji w nowe bloki w Elektrowni Opole, jako przyczynę podając ograniczenie opłacalności z powodu m.in. zmian na rynku energii. Kontynuowanie projektu nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy spółki - podawała wówczas PGE. Na początku czerwca premier Donald Tusk ogłosił, że rząd znajdzie środki i sposoby, by nowa elektrownia w Opolu jednak powstała.
Pod koniec czerwca PGE i Kompania Węglowa podpisały list intencyjny o współpracy w sprawie projektu budowy bloków w Opolu. Obie firmy zobowiązały się wtedy do przeanalizowania ekonomicznych i prawnych możliwości zawarcia umowy długoterminowej na dostawy węgla do nowych bloków, a także ewentualnego zaangażowania (np. kapitałowego) Kompanii w realizację projektu Opole II. W efekcie, we wtorek, obie firmy podpisały umowę na dostawy węgla z KW do Opola w latach 2018-2038. Wartość surowca wyniesie ok. 16-22 mld zł, w zależności od jego cen i wielkości dostaw. Szacuje się, że dwa bloki o mocy 900 megawatów każdy zużyją ok. 6 mln ton węgla rocznie.
Także we wtorek rada nadzorcza spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zgodziła się na wznowienie zadania inwestycyjnego Opole II, wycofując się tym samym z podjętej w kwietniu decyzji o nierealizowaniu inwestycji. W konsekwencji zarząd PGE GiEK wystawił generalnemu wykonawcy powiadomienie o planowanym wystawieniu polecenia rozpoczęcia prac. Teraz - jak zapisano w aneksie do umowy z wykonawcą - po co najmniej 120 dniach firma może wydać takie polecenie. Zgodnie z komunikatem generalnego wykonawcy, powinno to nastąpić 15 grudnia tego roku.
"W tym czasie będą kontynuowane prace mające na celu wprowadzenie mechanizmów ograniczających ryzyko inwestycyjne i poprawiających rentowność zadania inwestycyjnego Opole II" - podała we wtorek PGE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
budujcie szybko i więcej ... profit i stabilizacja przyjdzie po latach!