Prowadzone inwestycje przeciwpowodziowe, takie jak np. zbiornik retencyjny w Świnnej Porębie, mają przynieść możliwe pełne bezpieczeństwo dla Polaków - powiedział w piątek, 2 sierpnia, premier Donald Tusk. Zaznaczył, że w przypadku Odry bezpieczeństwo to będzie w 2016 r., a w przypadku Wisły w 2030 r.
Szef rządu podczas piątkowej konferencji prasowej na terenie budowanego zbiornika retencyjnego w Świnnej Porębie (woj. małopolskie) podkreślił, że w ramach programów przeciwpowodziowych dla górnej Wisły i dla Odry prowadzone są inwestycje, których wartość wynosi 14 mld zł.
- Te dwie wielkie rzeki nie raz przynoszą wielkie zagrożenia. Inwestycje we Wrocławiu (Wrocławski Węzeł Wodny - WWW), w Nysie, na Żuławach, w Małopolsce mają doprowadzić w perspektywie 2016 r. - jeśli chodzi o Odrę i 2030 r. - jeśli chodzi o Wisłę, do możliwie pełnego bezpieczeństwa dla Polaków - ocenił premier.
Tusk podkreślił, że budowa zbiornika w Świnnej Porębie "niemiłosiernie się wlokła". Przypomniał, że projekt inwestycji powstał jeszcze przed II wojną światową. Ostatecznie budowę rozpoczęto w połowie lat 80. ub. stulecia. - Kilka lat temu podjąłem decyzję, która przecinała spory kompetencyjne między różnymi instytucjami, które są odpowiedzialne za środowisko i pieniądze - zaznaczył.
Premier przyznał, że inwestycja nie jest jeszcze zakończona, a ostateczne zalanie zbiornika nastąpi późną wiosną 2015 r. - (Choć - PAP) ten zbiornik już zdążył uratować Kraków w 2010 roku, fala (powodziowa - PAP) została obniżona o pół metra - zauważył.
Tusk dodał, że zbiornik będzie zabezpieczał m.in. Wadowice, a w krytycznych sytuacjach nawet Sandomierz.
Premier podkreślił, że Świnna Poręba (koszt ok. 2,2 mld zł) jest elementem większej całości. Zdaniem szefa rządu, potrzebny jest system przeciwpowodziowy, w którego skład muszą wejść duże zbiorniki retencyjne na terenach górskich i podgórskich, jak i mniejsze na nizinach. - Potrzebne są (także - PAP) mikroinwestycje dotyczące przepustów, mostów, kanalizacji na terenach górskich i podgórskich. To wymaga gigantycznych inwestycji - zaznaczył.
Szef rządu dodał, że w Świnnej Porębie powstanie elektrownia wodna o mocy 4 MW i prowadzona będzie hodowla pstrąga (ok. 15 ton rocznie).
Przed południem w piątek premier odwiedził zbiornik "Niewiadoma" w gm. Sabnie w woj. mazowieckim. Zostanie on oddany do użytku w sobotę i będzie chronił przed powodzią obszar ok. 65 km kw., zamieszkany przez 61 tys. osób. Jak poinformował Tusk, obecnie w Polsce jest budowanych około 20 zbiorników retencyjnych takich jak ten w gminie Sabnie - m.in. w Jarocinie, Kluczborku, Radomsku.
Budowa zbiornika Świnna Poręba jest jedną z najdłużej prowadzonych w Polsce - trwa od 1986 r. Pieniądze z budżetu państwa przeznaczane na jej realizację nie pozwoliły na dotrzymanie kolejnych terminów ukończenia budowy w latach: 1996, 2006 oraz 2010.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.