Wyższy poziom usług, inwestycje w sieci dystrybucyjne i odnawialne źródła energii oraz stabilność finansowa - to główne założenia zaktualizowanej Strategii Grupy Energa na lata 2013-2020. Dokument został przyjęty przez zarząd oraz pozytywnie zaopiniowany przez radę nadzorczą - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez biuro prasowe spółki.
Zarząd Energa SA postanowił zaktualizować Strategię rozwoju wraz z Wieloletnim Planem Inwestycji Strategicznych w obliczu dynamicznie zachodzących zmian. Ważną grupą czynników, które zostały uwzględnione w zmodyfikowanym dokumencie, były tendencje zaobserwowane w elektroenergetyce oraz uwarunkowania prawne (pakiet energetyczno-klimatyczny, nowelizacja Ustawy prawo energetyczne czy Polityka energetyczna Polski do 2030 r.)
Dzięki dostosowaniu założeń strategicznych do zmieniającego się otoczenia rynkowego Energa chce osiągać lepsze wyniki finansowe oraz poprawić komfort życia i pracy swoich klientów.
- Główne kierunki przyjętej w 2008 roku strategii Grupy Energa pozostają aktualne, co znajduje odzwierciedlenie w osiąganych przez nas wynikach. Jednak trendy w elektroenergetyce czy uwarunkowania prawne skłaniają nas do szukania innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym będziemy w stanie lepiej reagować na zmieniające się otoczenie rynkowe i potrzeby klientów - mówi Mirosław Bieliński, prezes Energa SA.
- Modyfikacja strategii pozwoli nam nie tylko osiągnąć pozycję preferowanego i niezawodnego dostawcy energii, ale również ograniczyć oddziaływanie na środowisko naturalne i zachować stabilność finansową poprzez inwestowanie w obszar częściowo regulowany, czyli dystrybucję - dodaje Bieliński.
Strategia ta wynika również z przeformułowanej misji Grupy, która obecnie brzmi "poprawiamy komfort życia i pracy naszych klientów". U podstaw Strategii Grupy Energa leży dążenie do stworzenia zwartej, efektywnej i innowacyjnej grupy, która - dzięki współpracy i wzajemnemu wspieraniu się spółek - utrzyma pozycję lidera spośród polskich spółek użyteczności publicznej, podnosząc efektywność i jakość oferowanych usług.
Budowa wartości Grupy Kapitałowej Energa będzie odbywać się poprzez realizację celów strategicznych opartych na trzech obszarach: relacje z klientami, ograniczenie wpływu na środowisko naturalne oraz rozwóju działalności dystrybucyjnej.
Program Inwestycyjny Grupy Energa na lata 2013-2021 przewiduje, że całkowite nakłady wyniosą ok. 21 mld zł. 12,5 mld zł zostanie przeznaczonych na inwestycje w segmencie dystrybucji, a pozostała część na inwestycje w: elektrownie konwencjonalne i gazowe, CHP, OZE i inne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.