Odpady są najtańszym materiałem, jaki można pozyskać do celów bezpieczeństwa w podziemnych wyrobiskach górniczych. Główny Instytut Górnictwa od lat prowadzi badania i wydaje opinie w tym zakresie.
Czy wszystkie odpady muszą lądować na wysypisku bądź w spalarni? Okazuje się, że wcale nie. Chętnie przyjmą je także kopalnie. Górnictwo potrzebuje odpadów, zwłaszcza przemysłowych, pochodzących z energetyki zawodowej.
- Zalicza się do nich żużle, popioły paleniskowe i lotne, popioły fluidalne, piaski ze złóż fluidalnych, żużle i mieszanki popiołowo-żużlowe. W ramach procesu odzysku znajdują one konkretne zastosowania w podziemnych wyrobiskach górniczych m.in. do doszczelniania zrobów powstałych w wyniku eksploatacji prowadzonej systemem z zawałem stropu, również w profilaktyce przeciwpożarowej, do budowy korków izolacyjnych, do likwidacji zbędnych wyrobisk, w tym szybów, a także do wzmocnień i stabilizacji wyrobisk górniczych. Ważnym sposobem wykorzystania odpadów jest również ich stosowanie jako składnika podsadzki hydraulicznej i samozestalającej - potwierdza dr inż Leszek Drobek, kierownik Zakładu Monitoringu Środowiska w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach.
Podstawową korzyścią wynikającą ze stosowania odpadów w podziemiach kopalń jest możliwość realizacji wymagań wynikających z zapisów Prawa geologicznego i górniczego, a w szczególności przedsięwzięć niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego i ochrony elementów środowiska. Niebagatelny jest również aspekt ekonomiczny związany z wykorzystaniem odpadów w podziemnych wyrobiskach górniczych. Odpady są niewątpliwie najtańszym materiałem, jaki można pozyskać do tych zastosowań. Jest to istotne zważywszy chociażby na ilość, jaka poddawana jest odzyskowi pod ziemią. Wystarczy tylko wspomnieć, że na przestrzeni ostatnich 10 lat, pod ziemią znalazło zastosowanie ok 20 mln ton odpadów energetycznych.
Najważniejsze jednak, że proces tent odbywa się w zgodzie z ekologią.
- Zastosowanie odpadów w podziemnych wyrobiskach górniczych jest bezpieczne dla środowiska pod warunkiem zachowania odpowiednich zasad. Odpady przeznaczone do zastosowań dołowych należy kontrolować pod względem właściwości fizyko-chemicznych, składu chemicznego, zawartości substancji potencjalnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia oraz zawartości naturalnych radionuklidów radu i potasu. Jeżeli wyniki tych badań są pozytywne i analizowane odpady spełniają wymagania bezpiecznego stosowania w podziemnych wyrobiskach górniczych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ten sposób je zagospodarować - dodaje dr Leszek Drobek.
Naturalnie, wykonywanie badań i opinii o przydatności odpadów do wykorzystania w kopalniach węgla kamiennego, wymaga nowoczesnej bazy laboratoryjnej i doświadczenia w zakresie ich prowadzenia. Zakład Monitoringu Środowiska Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach od lat prowadzi badania i wydaje opinie w tym zakresie. Szczególnie ważna jest tu kompetencja badań objętych systemem akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji i wykonywanych w Zakładzie Monitoringu Środowiska GIG. Są one dokumentowane certyfikatem PCA nr AB 145.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.