Zakład Górniczy Janina posiada jedną z największych baz zasobowych, szacowaną aktualnie na ok. 2 mld ton węgla energetycznego. Kopalnia fedruje przy braku zagrożeń naturalnych. Większość węgla o najlepszych parametrach jakościowych i eksploatacyjnych zalega jednak poniżej obecnych poziomów udostępnienia.
Przeprowadzone symulacje działalności górniczej wykazały możliwość funkcjonowania kopalni w obecnym modelu do 2039 r., ale pod warunkiem, że wydobyciem byłyby objęte parcele pokładów zlokalizowane w większości w rejonach o bardzo złożonej strukturze tektonicznej. Prowadzenie działalności górniczej cechują tam skomplikowane warunki górniczo-geologiczne, niepozwalające na uzyskiwanie odpowiednich wskaźników techniczno-ekonomicznych.
Podjęto więc decyzję o rozpoczęciu inwestycji związanej z udostępnieniem niżej zalegających pokładów i budową nowego poziomu wydobywczego 800 m. Projekt będzie obejmował m.in.: pogłębienie szybu Janina VI z poziomu 500 m do poziomu 800 m wraz ze zbrojeniem, wykonanie wlotów podszybia i zabudową szeregu rurociągów odwadniających, przeciwpożarowych, sieci elektroenergetycznej i teletechnicznej, drążenie szeregu wyrobisk korytarzowych udostępniających już na poziomie 800 m, budowę dołowej infrastruktury technicznej, w skład której będą wchodzić: główna pompownia, rozdzielnia, urządzenia i układ transportu materiałów, przenośniki taśmowe odstawy urobku, a także wykonanie budynku i maszyny wyciągowej wraz z montażem urządzeń wyciągowych do jazdy ludzi i materiałów, wreszcie modernizację zakładu przeróbki mechanicznej węgla.
Powstała w ten sposób infrastruktura techniczno-organizacyjna pozwoli na ulokowanie na tym poziomie dodatkowego, czwartego oddziału produkcyjnego. Spowoduje to zwiększenie mocy produkcyjnych z własnych złóż, co jest istotnym aspektem polityki Grupy Tauron w zakresie zwiększenia ilości paliwa z własnych źródeł.
- To jeden z projektów strategicznych w Grupie Kapitałowej Tauron, do której należymy. Obejmuje on zwiększenie naszych możliwości produkcyjnych. Całość przedsięwzięcia i uruchomienie eksploatacji na dodatkowej ścieżce ścianowej przewidujemy na drugą połowę 2018 r. Istotnym aspektem będzie stopniowy wzrost zatrudnienia - o ok. 460 osób. Wiąże się to z koniecznością obłożenia stanowiskowego dodatkowych robót związanych z procesem technologicznym produkcji, a więc drążeniem wyrobisk, robotami zbrojeniowo-likwidacyjnymi, prowadzeniem eksploatacji węgla dodatkową ścianą i utrzymaniem ruchu na nowym poziomie. Przyrost zatrudnienia odbywał się będzie stopniowo, aby umożliwić nowym pracownikom uzyskanie stosownych kwalifikacji górniczych - wyjaśnia Witold Kasperkiewicz, dyrektor techniczny w ZG Janina.
Budowa poziomu 800 m daje perspektywę funkcjonowania kopalni do 2065 r. Pozwala załodze raźniej patrzeć w przyszłość.
- Pokład 207 ze względu na swoje dobre parametry jakościowe, regularne zaleganie i dużą miąższość będzie w przyszłości wiodącym pokładem zakładu, na którym spocznie główny ciężar wydobycia - podsumowuje Bogdan Łapuszek, główny inżynier inwestycji i przygotowania produkcji w ZG Janina.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.