W zabrzańskim Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla dyskutowano w środę (17 lipca) o projekcie inteligentnej koksowni spełniającej wymagania najlepszej dostępnej techniki. Celem projektu jest doskonalenie nowoczesnej teorii i praktyki koksowania węgla oraz opracowanie narzędzi, procedur i produktów, które - wykorzystywane w praktyce przemysłowej - pozwolą na produkowanie koksu najwyższej jakości z dostępnych krajowych węgli koksowych. Ma się to przyczynić do konkurencyjności produkcji koksu wytwarzanego przez krajowych producentów.
- Przemysł koksowniczy kojarzony jest z bardzo starą metodą przetwarzania węgla, niekoniecznie opartą o nowoczesne technologie informatyczne. Zastosowanie narzędzi prognozowania produkcji jej planowania i monitorowania w powiązaniu z najwyższymi normami ochrony środowiska jest niczym innym jak zarządzaniem produkcja koksu w sposób przemyślany i zintegrowany. Naukowe efekty projektu już się pojawiają, natomiast końcem projektu nie jest konkretne wdrożenie, a raczej testowanie powstałych rozwiązań. Te - jak oczekujemy - będą w przyszłości komercjalizowane i wdrażane przez inwestorów w przemyśle - powiedział prof. Marek Ściążko, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.
W trakcie konferencji zaprezentowano dwie cenne publikacje stanowiące efekt naukowy projektu "Od torfu do węgli koksowych monokliny Zofiówki w obszarze Jastrzębia", autorstwa prof. Krystiana Probierza, Marka Marcisza i Aleksandra Sobolewskiego oraz "Monitoring stanu technicznego i technologicznego baterii koksowniczych oraz wynikające z niego działania profilaktyczne i remontowe" będącą pracą zbiorową pod redakcją prof. Aleksandra Karcza.
W galerii: Konferencja w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla. Zabrze, 17 lipca 2013 r. (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.