Odejścia na emeryturę najbardziej doświadczonych pracowników powodują konieczność pozyskiwania nowej kadry. Chętnych do pracy nie brakuje zwłaszcza po letnich wakacjach. Absolwenci zawodówek i techników są na rynku pracy najbardziej poszukiwani. Minimum doświadczenia zyskali bowiem już podczas praktyk zawodowych.
W warunkach Południowego Koncernu Węglowego pozyskiwanie nowych kadr realizowane jest m.in. poprzez preferencyjne zatrudnianie absolwentów szkół patronackich, kształcących w zawodzie technik górnictwa podziemnego. Spółka objęła patronatem klasy kształcące w tym właśnie kierunku z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Jaworznie i Zespołu Szkół w Libiążu. Ich uczniowie odbywają w poszczególnych zakładach górniczych miesięczne praktyki zawodowe, a raz w tygodniu mają zajęcia praktyczne.
- W ZG Sobieski praktyki zawodowe miała w II semestrze 31-osobowa grupa uczniów klas trzecich ZSP nr 6 w Jaworznie. Służyły one nie tylko nabywaniu umiejętności praktycznych, lecz także pogłębianiu wiedzy, uzyskanej przez ucznia w toku zajęć dydaktycznych w szkole - wyjaśnia Leszek Gąsiorek, kierownik Działu Górniczego i zastępca kierownika ruchu ZG Sobieski.
Praktyki zawodowe dały również uczniom możliwość poznania oczekiwań, które stawia przed nimi pracodawca, a także utrwalenia, zademonstrowania i zweryfikowania swoich umiejętności. Były wreszcie okazją do bliższego poznania ludzi z załogi, w tym przyszłych przełożonych, co zwykle mobilizuje do dalszego kształcenia w ramach szkoleń i kursów.
- Praktyki odbywały się w wyrobiskach podziemnych przez 6 godzin dziennie. Każda sześcioosobowa grupa uczniów ma własnego, przydzielonego przez zakład instruktora. Uczniowie posiadają identyczne jak pozostali pracownicy wyposażenie i środki ochrony indywidualnej - podkreśla Gąsiorek.
Warto dodać, że w kończącym się właśnie roku szkolnym za najodpowiedniejsze miejsca prowadzenia praktyk zawodowych w ZG Sobieski uznano przewóz główny oraz prace przy zabudowie trasy przenośnika taśmowego Pioma 1400 w pochylni taśmowej C, którym docelowo prowadzona będzie również jazda ludzi.
- Z wyznaczonych zadań uczniowie wywiązali się w sposób bardzo dobry, wykazując przy tym spore zaangażowanie. Nic w tym zresztą dziwnego, przed podjęciem zatrudnienia warto przecież dać się poznać z jak najlepszej strony - zauważa zastępca kierownika ruchu w ZG Sobieski.
Ten sprawdzony model kształcenia kontynuowany będzie również w przyszłym roku szkolnym.
Spośród praktykantów z ZSP na najwyższą ocenę zasłużyli: Arkadiusz Białas, Jakub Ściebur oraz Tomasz Wilk. Z kolei praktykanci i dozór najwyżej ocenili współpracę z instruktorem zawodu Grzegorzem Gawinem.
Na zakończenie praktyk zawodowych główny inżynier górniczy ZG Sobieski, Leszek Gąsiorek podziękował uczniom za zaangażowanie w trakcie praktyk zawodowych, a najlepszym spośród nich wręczył pamiątkowe dyplomy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kopalnia czeka a ludzi z doświadczeniem przenosi za kare na sortownie .Przykład z "Murcek" cała brygada przeniesiona na sortownie za co już niebawem całą sprawę nagłośnimy
na staszicu jest tak ze jak juz sie pojawi ktos nowy i zobaczy jakie sa zarobki przez pierwsze 3 miesiace to robi wszystko by uciec z calego KHW a jak do tego dojdzie traktowanie pracownika jak niewolnika to juz wiemy ilu zostanie na 10 przyjetych