Konsorcjum firm FAMUR SA oraz Nordea Finance Polska SA podpisało z Kompanią Węglową umowę na leasing finansowy wraz z dostawą kompleksu ścianowego do kopalni Knurów-Szczygłowice.
Kompleks będzie się składał z 167 sekcji obudowy zmechanizowanej o zakresie pracy od 2,1 do 4,4 m, przenośników zgrzebłowych: ścianowego i podścianowego wraz z kruszarką węgla, urządzenia do przekładki przenośnika podścianowego, wyposażenia elektrycznego kompleksu ścianowego, kombajnu ścianowego wraz z wysokociśnieniowym zestawem pompowym do jego zasilania, kompletnej wysokociśnieniowej instalacji zasilającej obudowę ścianową oraz wagi taśmowej, umożliwiającej określenie wielkości wydobycia ze ściany. Zawarta umowa wpisuje się w Strategię umaszynowienia kopalń KW na lata 2012-2015, która zakłada powierzenie wykonawcy doboru wyposażenia oraz zagwarantowanie zamawiającemu deklarowanej wydajności kompleksu wydobywczego. Dodatkowo jeden dostawca maszyn i urządzeń ułatwia współpracę ze służbami kopalni i umożliwia szybsze rozwiązywanie problemów technicznych. Zasadniczym celem wprowadzenia Strategii jest poprawa efektów produkcyjnych i ekonomicznych Kompanii Węglowej.
Ściana ruszy pod koniec roku
W pierwszej kolejności nowy kompleks zlokalizowany będzie w ścianie VII w pokładzie 408/2 w ruchu Szczygłowice. Zgodnie z umową wykonawca odpowiadał będzie za właściwy dobór maszyn i urządzeń do warunków górniczo-geologicznych ściany oraz za ich właściwą współpracę. Ściana o długości do 250 m, wysokości do 4,4 m i nachyleniu podłużnym do 25° prowadzona będzie w pokładzie nietąpiącym, w III kategorii zagrożenia metanowego. Jej uruchomienie zaplanowano na przełomie 2013 i 2014 r. Po przejściu poligonu doświadczalnego w ścianie VII, o wybiegu ok. 700 m, kompleks ścianowy zostanie przelokalizowany do ściany XV w pokładzie 405/1, o wybiegu 2250 m.
Założeniem przeprowadzonego postępowania przetargowego było wyłonienie wykonawcy, który zobowiązany będzie do doboru maszyn i urządzeń, gwarantujących średnią dobową wydajność, w każdym miesiącu rozliczeniowym, w wysokości nie mniejszej niż 6 tys. t na dobę brutto. Wydajność dobowa określana będzie na podstawie wskazań wagi taśmowej (dostarczonej w ramach zakupu kompleksu ścianowego), zabudowanej na przenośniku odstawy taśmowej urobku ze ściany. Wskazania wagi będą na bieżąco odnotowywane przez pracowników kopalni i udostępniane wykonawcy. Wielkość wydobycia wynikająca ze wskazań wagi będzie weryfikowana miesięcznymi postępami ściany, na podstawie bieżących obmiarów ściany, wykonywanych przez służby miernicze kopalni. Konstrukcja maszyn i urządzeń stanowiących wyposażenie kompleksu musi umożliwiać jego bezawaryjną pracę przez sześć dni w tygodniu w systemie czterozmianowym, przy czym kopalnia zapewni wykonawcy możliwość przeprowadzenia prac konserwacyjnych we wzajemnie określonych terminach.
Po zakończeniu rozruchu ściany, czyli uzyskaniu przez ścianę średniego wybiegu 30 m i osiągnięciu pełnego zawału skał stropowych, w ścianie zostanie przeprowadzony test. Przedmiotem dostawy jest również wyposażenie kompleksu w system monitoringu poszczególnych jego elementów.
Monitoring na bieżąco
System ten umożliwi określenie rzeczywistej dyspozycyjności kompleksu, rozumianej jako dobowy czas pracy, w którym jednocześnie pracowały wszystkie urządzenia kompleksu ścianowego. Średnią dobową dyspozycyjność określono w umowie na co najmniej 12 godzin na dobę. Ponieważ nie za wszystkie czynniki odpowiada dostawca urządzeń, uzyskanie średniej dobowej dyspozycyjności kompleksu ścianowego gwarantuje kopalnia, przy czym czas ten zostanie powiększony o postoje, za które winę ponosi dostawca. Umowa przewiduje również możliwość wystąpienia zdarzeń krytycznych, czyli niezależnych od woli stron, a dotyczących przerw w użytkowaniu kompleksu, sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu zatrudnionych pracowników, przerw w dostawie energii elektrycznej itp. Określenie rzeczywistej dobowej dyspozycyjności kompleksu oraz zdarzeń krytycznych następować będzie w kolejnym dniu roboczym i wymagać będzie potwierdzenia przez obie strony.
Umowa łącząca Famur z Kompanią Węglową przewiduje również możliwość naliczenia kar umownych w przypadku nieosiągnięcia przez kompleks ścianowy określonej wydajności. Umowa przewiduje także możliwość podmiany przez dostawcę maszyn i urządzeń, celem wyeliminowania ewentualnych nieprawidłowości w ich działaniu lub współdziałaniu oraz dokonania napraw i przeglądów w zakresie niezbędnym do osiągnięcia wymaganego wydobycia.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
dozor dozorem...ale oczywiscie pracownicy niczemu winni! prosta zasada...jak se poscielesz - tak sie wyspisz. Na innych oddzialach jakos sie kulo...
Do Adi Bo dozór powinien przechodzić wszystkie szczeble kariery o d robotnika fizycznego itp ,itd . a nie skończyć studia pokręcić się trochę za stażysty i potem awanse bo tat5a jest ... ! Z książki nikt się górnictwa nie nauczy !!!
Dokładnie kamil masz racje. Postęp ściany 405/1 to 30 metrów miesięcznie co jest parodią. Taki dozór...
Zeby tylko się nie okazało, że kompleks bedzie tak "wydajny", jak aktualnie ten w ścianie XIV w pokładzie 405/1.