Blisko 2 mld euro z funduszy UE na lata 2014-20 mają trafić na realizację programu Polska Cyfrowa - poinformował we wtorek (9 lipca) dziennikarzy wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski. Mają być z niego finansowane m.in. inwestycje w sieci dostępu do internetu.
Z programu mają być finansowane inwestycje w trzy podstawowe obszary:
• budowę sieci dostępu do internetu,
• tworzenie i upowszechnianie e-usług oraz
• integrowanie grup wykluczonych cyfrowo.
Orłowski wskazał, że na dwa pierwsze cele trafi najwięcej pieniędzy, mniej więcej po 40 proc. środków na każdy z nich. Natomiast na trzeci cel, czyli budowanie kompetencji korzystania z sieci - ok. 11 proc. pieniędzy.
- Jeśli chcemy, by był popyt na usługi świadczone przez internet, to musimy go wykreować. Prawie 13 mln Polaków nie korzysta z internetu. Najczęściej wynika to nie z braku pieniędzy, ale powody są natury mentalnej; ludzie nie ufają sieci, albo nie potrafią się w niej poruszać. Chcemy to zmienić - wyjaśnił wiceminister.
Wskazał, że 2 mld euro, które mają trafić na realizację programu, to wkład unijny. Trzeba doliczyć do nich także wkład krajowy, jednak - jak zastrzegł Orłowski - jest jeszcze za wcześnie, by ostatecznie określać jego wysokość.
W środę (10 lipca) zaczną się konsultacje założeń projektu programu i potrwają do 24 lipca. Spotkania konsultacyjne odbędą się w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Warszawie.
Wiceminister zwrócił uwagę, że Polska Cyfrowa to pierwszy program unijny, w którym będzie skupione wsparcie inwestycji dotyczących technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych. Obecnie jest ono rozrzucone po kilku programach.
- Cyfryzacja może być elementem budowania konkurencyjności Polski - zwrócił uwagę Orłowski.
Wyjaśnił, że obecnie dostęp do internetu ma 76 proc. Polaków, choć to nie oznacza, że wszyscy z niego korzystają. Tymczasem średnia unijna to 95 proc. Polska zajmuje też 24. miejsce w UE jeśli chodzi o dostęp i wykorzystanie e-administracji. Dlatego - zdaniem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego - potrzebny jest program, z którego będą współfinansowane inwestycje w sieci dostępu do internetu i tworzenie usług dostępnych przez sieć.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.