Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa od kilku dni prezentuje w swojej sali konferencyjnej wystawę "Na kartach pamięci". Można zobaczyć, jak wygląda pierwsza bryła rudy miedzi wydobyta w Zagłębiu Miedziowym, zdjęcia z budowy kopalń, a w początki Zagłębia można przenieść się oglądając dokument o pionierach wspominających tamte czasy...
To oni właśnie byli pierwszymi, którzy zobaczyli ekspozycję. Po co PeBeKa ta wystawa? Dla weteranów? Nie tylko...
- Odnosząc się do przeszłości i spoglądając w przyszłość, podjęliśmy ideę krzewienia wiedzy o naszym przedsiębiorstwie, a przede wszystkim tradycji górniczej współtworzącej jego kulturę. Tak zrodził się projekt otwartych drzwi - akcji edukacyjnej podejmowanej w ramach corocznych obchodów barbórkowych, a skierowanej do społeczności lokalnej, w szczególności dzieci i młodzieży, którym pragniemy przybliżyć kult tradycji górniczych - mówi Agnieszka Kubica-Radek, rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa.
"Na kartach pamięci", to wystawa wykorzystująca multimedia, ale jej twórcy podkreślają, że pełny przekaz podjętej idei nie byłby jednak możliwy bez historycznych pamiątek i starych fotografii, do przekazywania których spółka zaprosiła byłych pracowników firmy.
- To dzięki nim mogła powstać ta ekspozycja stanowiąca uzupełnienie multimedialnej sali i wystawionych w jej gablotach naznaczonych minionym półwieczem eksponatów. W marcu 2013 r. minęło pół wieku od wydobycia pierwszej rudy miedzi. Jesteśmy dumni, iż historyczna bryłka miedzi dzięki naszemu pionierowi, panu Janowi Ulrichowi znajduje się w naszych zbiorach, znacząco podnosząc ich wartość - mówi Agnieszka Kubica-Radek.
PeBeKa zakłada, iż dzięki tej retrospektywnej ekspozycji nie tylko mieszkańcy regionu, ale również uczniowie lokalnych szkół i wszystkie osoby zainteresowane tematem będą miały możliwość w ciekawy i wszechstronny sposób uczyć się historii o tym, jak powstawała polska miedź lub poszerzyć nabytą już wiedzę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.