W piątek, 28 czerwca, w Kaniowie zaplanowano uroczystość otwarcia hali sportowej. Historia jej budowy jest wyjątkowo burzliwa. Za czasów, kiedy kopalnia SILESIA była jeszcze własnością Kompanii Węglowej nie przewidywano eksploatacji górniczej w rejonie jej budowy. Nie przewidziano więc żadnych dodatkowych zabezpieczeń przeciwko wpływom takiej eksploatacji. Sytuacja się zmieniła w grudniu 2010 r., kiedy to kopalnię kupił koncern EP Holding.
- Okazało się, że będziemy fedrować w tych rejonach, a roboty związane z budową sali gimnastycznej były już prowadzone. Zgodnie z Dodatkiem nr 4 do Projektu Zagospodarowania Złoża, planowana inwestycja miała się znaleźć w zasięgu wpływów eksploatacji górniczej na III kategorii terenu górniczego. Kwestię konieczności wykonania zabezpieczenia obiektu została omówiona na spotkaniu w Gminie Bestwina, po czym stosowane decyzje zapadły po stronie zarządu PG SILESIA. W grudniu 2011 r. PG SILESIA podpisała ugodę z Gminą Bestwina oraz kolejne - z projektantem na wykonanie zmiany pierwotnego projektu sali w związku z wykonaniem zabezpieczeń oraz z wykonawcą robót budowlanych - wyjaśnia Ewa Szpejna, rzeczniczka PG Silesia.
Dla przyspieszenia realizacji prac dokumentacja projektowa opracowywana była etapowo. Po opracowaniu pierwszego etapu dokumentacji stwierdzono, że zabezpieczenie sali wymaga wykonania zdecydowanie większego, niż pierwotnie przewidywano, zakresu prac. Przyczyny tego były następujące. Kolejne kwestie dotyczyły zakupionych materiałów budowalnych, które trzeba było poddać odpowiedniej obróbce, aby mogły się przydać w dalszych pracach, zamianę elementów konstrukcyjnych na lżejsze oraz wykonania szeregu dodatkowych wzmocnień.
Po wyburzeniach istniejących fundamentów, demontażu dźwigarów żelbetowych, od lipca 2012 r. rozpoczęły się prace polegające na wykonaniu konstrukcji stalowej ścian i dachu, pokryciu dachów, poszycia ścian, wymurowanie ścian, roboty tynkarskie i posadzkowe. Wszystkie prace związane zabezpieczeniami zostały zakończone i sfinansowane do końca października 2012r . Koszty poniesione przez PG SILESIA na zabezpieczenie sali gimnastycznej wyniosły około 2 mln zł. Dalsze prace związane z wykończeniem hali prowadziła gmina.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
brawo czeskie okupanty na ziemi Polskiej wszystkim do okola wchodzic do pupki aby muc fedrowac a pracowników uczyc robic za darmo . z goczalkowicami wam się tak nie uda będe namawial i namawial i ludzi zwyklych do pikiet namawial i nie uda wam się fedrowac 103