- Mówienie o tym, jak będzie się kształtowało bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju to nasz patriotyczny obowiązek - stwierdził prof. Józef Dubiński, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, otwierając sympozjum naukowe poświęcone polskiej energetyce, które odbyło się w czwartek, 20 czerwca, w siedzibie GIG w Katowicach.
Podkreślił on oraz wyjaśnił dlaczego tak ważną rolę węgiel odgrywa w naszej gospodarce. - Na świecie 42 proc. energii elektrycznej wytwarza się z węgla kamiennego i brunatnego. W Unii Europejskiej jest to 26 proc. ale w Polsce ponad 90 proc. Ponadto, Polska zajmuje 10 miejsce na liście światowych producentów węgla, a świat konsumuje go coraz więcej - podkreślił prof. Dubiński.
Dodał też, że światowa energetyka opiera się na węglu i poza krajami Unii Europejskiej nikt nie ma zamiaru tego faktu zmieniać. Jako przykład wskazał m.in. Chiny, które ogłosiły zamiar otwarcia 455 elektrowni węglowych. - Pozaeuropejski świat emisją CO2 się specjalnie nie przejmuje - stwierdził, dodając - co potwierdzili też pozostali paneliści i uczestnicy sympozjum, że "Unia Europejska jest coraz bardziej zależna od importu".
W dalszej części swojego wystąpienia pt. "Kluczowe problemy górnictwa węgla kamiennego i brunatnego", prof. Dubiński wyliczył najważniejsze problemy i wskazał wyzwania, przed którymi stoi obecnie polska branża węglowa.
Po gospodarzu, przy mównicy stanęli inni przedstawiciele świata nauki i branży energetycznej.
Prof. Stanisław Nagy z AGH wygłosił przygotowane wspólnie z prof. Maciejem Kaliskim i prof. Jakubem Siemkiem wystąpienie "Konwencjonalny i niekonwencjonalny gaz w Polsce - bariery polityczne, geologiczne i technologiczne". Następnie głos zabrał dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Gospodarki Zbigniew Kubacki, którego wystąpienie "Program rozwoju energetyki jądrowej w Polsce" wywołało żywą dyskusję wśród zebranych. Na końcu wystąpienie pt. "Zaawansowane technologie generowania energii z paliw kopalnych" przedstawił prof. Tadeusz Chmielnik z Politechniki Śląskiej.
Organizatorami seminarium byli: Polska Akademia Nauk, GIG oraz Polska Akademia Umiejętności w Krakowie.
W galerii: Sympozjum nt. bezpieczeństwa energetycznego w naszym kraju, Katowice, 20 czerwca 2013 r. (zdjęcia Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.