Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Całej Polsce chcą pokazać historię śląskich powstań
20 kwietnia 2021
Setki walk, biegi, a nawet morsowanie
10 kwietnia 2021
Mija 11 lat od katastrofy smoleńskiej
10 kwietnia 2021
Ruszyły prace przy stawie Kalina
1 kwietnia 2021
PGE GiEK - odpowiedzialność i solidarność
25 marca 2021
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
10 czerwca 2013 Portal gospodarka i ludzie : : autor: MD

Brzeszcze: zbierają podpisy, by odwołać burmistrza

Petycję w sprawie odwołania burmistrz i rady miejskiej w czwartek (6 czerwca) w Urzędzie Gminy złożył Stanisław Kłysz (na zdjęciu po lewej) lider Solidarności w kopalni Brzeszcze
fot: Maciej Dorosiński

Od poniedziałku (10 czerwca) w Brzeszczach ruszyła akcja zbierania podpisów na listach poparcia dla referendum w sprawie odwołania burmistrza gminy Brzeszcze przed upływem kadencji - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez Solidarność z kopalni Brzeszcze.

Podpisy będą zbierane także w sprawie odwołania rady miejskiej w Brzeszczach przed upływem kadencji. Inicjatorem referendum jest Komitet Społeczny Mieszkańców oraz Pracowników KWK Brzeszcze. Swoje poparcie dla plebiscytu będzie można wyrazić w ośmiu punktach zlokalizowanych w mieście. Jeden z nich znajduje się w cechowni kopalni Brzeszcze.

Przypomnijmy, że sytuacja w mieście jest napięta w związku z planami budowy drogi ekspresowej S1. Jej przebieg w jednym z wariantów, które ma do wyboru Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zagraża dalszemu funkcjonowaniu kopalni Brzeszcze. Wariant ten jest popierany przez władze gminy, które nie przyjmują argumentów ze strony związków zawodowych, dyrekcji kopalni oraz zarządu Kompanii Węglowej, do której należy kopalnia.

W ubiegły czwartek (6 czerwca) w Brzeszczach w obronie kopalni manifestowało kilka tysięcy osób. Wówczas w Urzędzie Gminy złożono także petycję z żądaniem dymisji burmistrz Teresy Jankowskiej oraz rady miejskiej.

Warto przypomnieć, że kopalnia Brzeszcze jest jednym z największym pracodawców w tym rejonie Małopolski. Ogółem zatrudnia ponad 3000 osób. Należy także zaznaczyć, że jedno miejsce pracy w górnictwie generuje około 4 miejsc w innych sektorach gospodarki. Likwidacja kopalni oznacza zatem, że grono bezrobotnych w Brzeszczach i okolicznych gminach może wzrosnąć o kilkanaście tysięcy osób.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

Google-ad id 9
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (24) pokaż wszystkie
 • mieszkaniec 14 czerwca 2013 22:33:04
  Profile Avatar

  Powiedzcie mi co ma wspólnego droga z kopalnią ? ? ? Powiem wam nic nie ma wspólnego, droga będzie i kopalnia będzie a bez drogi Brzeszcz nie będzie. Kopalnie ciężko będzie zamknąć ze względu na metan

 • Jurek 13 czerwca 2013 18:50:31
  Profile Avatar

  Podpisy zbiera 32 członków związków zawodowych oddelegowanych za zgodą Dyrekcji KWK Brzeszcze do tzw. prac związkowych ( w godzinach pracy). Czy zbieranie podpisów można zakwalifikować do tego rodzaju czynności ? Wydaje mi się to wątpliwe. Czy czasem nie mamy do czynienia z łamaniem prawa ? Ktoś potrafi odpowiedzieć?

 • maro 11 czerwca 2013 23:06:13
  Profile Avatar

  hmmm wybory..... moim kandydatem nie była p. Jankowska, ale ją obronie bo staje się kozłem ofiarnym. Już wyjaśniam władza to rada gminy co rada uchwali burmistrz reklamuje jako stanowisko gminy tak to działa.... i jestem w 100% za odwołaniem rady odwołanie burmistrz nic nie da a przynajmniej się ładnie prezentuje ( kompetencje to inna sprawa- całą polską rządzą niekompetentni ludzie). Radni=Dziadki dorabiają do emerytury... oni w piłkę nie idą grać to nie potrzebne w siatkę nie pograją to niepotrzebne, ale wygrzać tyłek na basenie a to tak i proszę basen stoi, hala sportowa.... hmmm jakoś ledwo ledwo. Sport w gminie leżyyyyy albo go już nie ma. Orlik.... pograj sobie na woli. W koło się słyszy że nie ma pieniędzy w gminie no to jak nie ma to nie wydawać i redukcja optymalizacja i restrukturyzacja w gminie tak jak w normalnym zakładzie pracy. Nagle się okaże że jedna za 2 może zrobić robotę. Kopalni to nie uratuje jak padła kreska to pewnie zmieni na mój nos właściciela i tyle szumu będzie.

 • wyborco 11 czerwca 2013 22:00:59
  Profile Avatar

  Lud idzie ciemno za związkowcami, najlepiej to oni by się zajęli naprawą gminy, budową dróg, zarządzaniem kopalnią, sami wyznaczyli wariant X tej drogi. Tylu geniuszy w Brzeszczach, że wszystko uzdrowią. Gdzie tylko jakaś decyzja zapadnie od razu uważacie, że jest to wymierzone przeciwko komuś, rząd zły, zarząd Kompanii zły, burmistrz, prezydent, rada wszystko to zło, wszyscy chcą pozbawić innych pracy i chleba i zamknąć dobrą kopalnię. Choćby tu papież rządził to nie będzie dobrze. Pracy nikt nie straci, a dopóki polski węgiel nie będzie konkurencyjny z czeskim, ukraińskim itp. nie liczcie na zmiany, bo narzekać to ku*wa każdy potrafi.

 • rylik 11 czerwca 2013 21:56:01
  Profile Avatar

  z tego co wiem to odwołać burmistrza chcą za złe zarządzanie gminą i zgodę na budowę drogi. Co mają do tego zwały?

 • wyborca 11 czerwca 2013 21:27:17
  Profile Avatar

  Ja ma pytania. Co było powodem wydania pozytywnej opinie przez Dyrekcję KWK Brzeszcze w 2006 roku, co do przebiegu tej drogi w obecnym wariancie "C"? Czy region małopolski (przypadkiem?) nie miał już ówcześnie przygotowanej opinii środowiskowej i planów zagospodarowania przestrzennego poszczególnych gmin co do przebiegu tej drogi właśnie przez to województwo? Czy nie były wydawane decyzje zakazujące budowę w pasie przebiegu tej drogi? I już ostatnie pytanie...Czy odwołanie Burmistrz Brzeszcz i rady Miasta uzdrowi sytuacje finansową i spowoduje natychmiastową sprzedaż zwałów węgla z tej kopalni?

 • damianie 11 czerwca 2013 21:12:27
  Profile Avatar

  oczywiście, że droga jest potrzebna i przecież wszyscy nawet na kopalni dobrze o tym wiedzą. Chodzi tylko o to aby poprowadzić ją tak aby nie naruszała interesów nikogo. Ale widzisz. Przez Oświęcim nie pójdzie bo Żydki nie pozwolą, przez Miedźną też nie bo się ksiądz sztorcuje (a każdy widzi jakie są puste pola pomiędzy Górą a Miedźną jadąc w kierunku Pszczyny). Więc najlepiej jest k..wa puścić przez Brzeszcze gdzie jest kopalnia, obszar Natura 2000, stare dorzecze Wisły i rezerwat ochrony Perkoza Dwuczubego....

 • damian 11 czerwca 2013 18:50:52
  Profile Avatar

  Sprawa z drogą chyba nigdy nie będzie rozwiązana, bo nikt jej nie chce a potrzebna jest. Chyba w powietrzu ją trzeba powiesić, to wtedy będzie dobrze, albo zamknijmy kopalnie, drogi nie róbmy a na Brzeszczach powieśmy kłódkę i będzie w porządku.

 • z Brzeszcz 11 czerwca 2013 17:35:50
  Profile Avatar

  jakoś jestem spokojny o to referendum. Mieszkańcy ją wybrali ale po 'akcji' z drogą p. Jankowska zawiodła wielu mieszkańców Brzeszcz i nie tylko górników. A o Kłysza się nie martwię, nie sądzę aby kandydował

 • do brzeszcze 11 czerwca 2013 15:52:16
  Profile Avatar

  Owszem byli dobrzy kandydaci, niestety mieszkańcy Brzeszcz wybrali swoją panią na drugą kadencję (bo najwięcej głosów miała w samych Brzeszczach a nie w gminie). A co do Kłysza, to już tak w Polsce się utarło, że jak ktoś się "troszczy" o wszystkich jak ów pan to znaczy, że ma nieczyste intencje. Bo bądźmy szczerzy - związki zawodowe nie walczą o miejsca pracy, ale o swoje miejsca. I gdy dostaną odpowiednią gotówkę to podpiszą nawet zgodę na zwolnienie pracowników jak to miało miejsce w Fiacie.

 • brzeszcze 11 czerwca 2013 15:29:15
  Profile Avatar

  do odwołania potrzebne jest 3/5 głosów, które p. burmistrz uzyskała w wyborach. Myślę, że spora część jej elektoratu się zawiodła. Nie wiem czemu wszyscy mówią o Kłyszu. Chłop wcale nie powiedział, że będzie kandydować a wszyscy tylko Kłysz i Kłysz..na prawdę w Brzeszczach jest wielu o wiele bardziej wartościowych ludzi niż p. Kłysz, i to nawet jako kandydaci w ostatnich wyborach

 • do brzeszcze 11 czerwca 2013 14:38:01
  Profile Avatar

  Popieram wszystko, tylko tak jak wspomniał poprzednik boję się o kandydatów, bo najpierw się wystawia kandydatów a później robi odwołanie władz. Bo jeśli kandydatem na burmistrza ma być pan Kłysz i o to w tym chodzi to dziękuję za taką zmianę. Poza tym nie cieszyłbym się, że jest aż tyle podpisów, bo to nie oznacza, że ci ludzie wybiorą się na referendum, a to nie wybory i nie wystarczy ustawowa większość, ale określona ilość głosów. Ludzie nie pójdą, bo stwierdzą, że z nowymi kandydatami będzie tak samo.

 • do red 11 czerwca 2013 13:02:10
  Profile Avatar

  to skoro jesteś z sąsiedniego miasta i sprawa Cię nie dotyczy to przestań szczekać. Od wczoraj zbierane są podpisy za odwołaniem. Zebrane jest już około 1000 (potrzeba 1760).

 • xyz123 11 czerwca 2013 07:39:17
  Profile Avatar

  Dziwna decyzja burmistrza. Chyba nie wie ile gmina mimo szkód, otrzymuje pieniędzy od kopalni.

 • red 11 czerwca 2013 00:19:50
  Profile Avatar

  Taaaak. Oczywiście. Zahamujesz ten proceder, jak zostaną wybrani "porządni" ludzie, a tego nigdy nie możesz być pewien. A czas ucieka i może okazać się że.... kopalni już nie będzie! I co osiągniesz? Odpowiedz jest jedna. NIC! Mimo wszystko życzę sukcesów w samorządzie i trafnych decyzji. Z płaszczyzny sąsiedniego miasta uważnie będę się temu przyglądał.

 • brzeszcze 11 czerwca 2013 00:12:28
  Profile Avatar

  nie odkupimy i fontanny też nie zburzymy. Ale zahamujemy ten proceder. Bo niedługo Brzeszcze będą miastem marketów. Piszesz, że ludzie będą mieć pracę? Poupada wszystko jak zamkną kopalnię bo nie będzie kto mial w nich kupować. Młodzi się wyprowadzą, emeryci też pójdą w ch... zostanie troszkę żulików i Brzeszcze jako Wola 2 gdzie bociany mają rondo i najwytrwalsze wrony zawracają

 • red 10 czerwca 2013 23:15:09
  Profile Avatar

  @brzeszcze Rozumie że odkupicie te działki na których stoją markety i w których ludzie mają pracę i zrównacie je z ziemią?! Wyburzycie Fontane za 200 tys i sprawicie że droga S1 pobiegnie przez Sanok i Kielce. Najważniejsze jednak jest to, że zrobicie to w przeciągu kilku tygodni, bo tyle zostało do podjęcia tej kluczowej dla Was decyzji. O co więc chodzi? O zamianę Rady i Burmistrza! Grają na Waszych nastrojach a Wy dajecie się wypuszczać. Kompania Węglowa TO PRAWDZIWE ZŁO! Tam powinien odbywać się protest! Tym czasem sprytnie odsunęli go od siebie w myśl zasady ....nie chcę ale muszem... to oni...nie My.

 • brzeszcze 10 czerwca 2013 22:51:25
  Profile Avatar

  decyzja owszem zapadła w Kompanii. Ale czemu decyzja zapadła? Bo niejasna jest sprawa drogi S-1. A czemu jest niejasna? Bo burmistrz i rada optowali za drogą dając dyrekcji GDDKiA zielone światełko na działanie w tej sprawie. Co do kandydatów. Odwoła się nieudolną radę gminy, która wyprzedaje każdą wolną działkę pod markety lub zamiast pożytecznych potrzeb realizuje budowę...fontanny za 200 tys. i przy wyborach kandydaci się znajdą. Swoją drogą w poprzednich wyborach przecież nie startowała sama. Damy radę

 • red 10 czerwca 2013 22:13:02
  Profile Avatar

  A kogo w zamian wybierzecie? Macie już kandydatów? Czy po wyborach coś się zmieni? A może będzie jeszcze gorzej? Czy zmiana Rady i Burmistrza uratuje kopalnie? Czy prawdziwym adresatem tego niezadowolenie nie powinna być Kompania Węglowa? Czy to przypadkiem nie tam zapadła decyzja o RESTRUKTURYZACJI ZAKŁADU? A przecież procedura wyborów potrwa zapewne z pół roku albo i dłużej! Życzę powodzenia....i trafnych wyborów. Wyborów które "magiczną pałeczką" zmienią Waszą szarą Brzeszczańską rzeczywistość....ha,ha,ha...

 • jan radwan 10 czerwca 2013 21:27:43
  Profile Avatar

  podpisze sie obiema rękami za tym żeby przegonić tych szkodników z urzędu gminy. brzeszcze słyną z tego że panuje tu NEPOTYZM wszędzie i na każdym kroku. bezradni radni tylko biorą diety za posiedzenia i nic nie wynika z ich uchwał. gmina nie ma pieniedzy na budowe przedszkola i ewentualna modernizacje istniejacych budynków w celu zaadopotowania na przedszkole. ale kasa na durne projekty ( fontanna,skwerki ) to jest. Bo można wtedy dać zarobić znajomkowi. Uważam że w Brzeszczach mieszka dużo mlodych ludzi i oni powinni dać czerwoną kartke włodarzom gminnym.

 • jutro 10 czerwca 2013 19:22:51
  Profile Avatar

  nic..trzeba się wybrać złożyć podpis. Tu już nie chodzi tylko o kopalnię, o drogę S-1. Chodzi o wszystkie działania rady. Wyprzedaż wszystkich działek pod budowę marketów, Marnotrawienie pieniędzy na fontannę w parku. A miasto nie ma porządnego boiska gdzie dzieci mogłyby pograć w piłkę. O Orliku można pomarzyć

 • GRP2 10 czerwca 2013 18:35:09
  Profile Avatar

  No niestety ale masz wiele racji... wystarczy popatrzeć na Wole....

 • GRP2 10 czerwca 2013 18:35:08
  Profile Avatar

  No niestety ale masz wiele racji... wystarczy popatrzeć na Wole....

 • Mieszkaniec Bytomia 10 czerwca 2013 17:02:37
  Profile Avatar

  Nie wnikam w szczegóły ekonomiczne czy techniczne funkcjonowania kopalni "Brzeszcze". Wiem tylko jedno.... zamknięcie kopalni oznacza dla Brzeszcz to samo co likwidacjo kopalni "Dębieńsko" dla Czerwionki-Leszczyn , likwidacja kopalń bytomskich, wałbrzyskich, noworudzkich. To właściwie egzekucja dla Brzeszcz. Kompletna zapaść finansowa oraz społeczna dla miasta. Bezrobocie zrodzi patologie, patologia wygoni co normalniejszych ludzi. Młodzi wyjadą, emeryci wyjadą....jedynie sklepy sprzedające tanie alkohole jakoś będą funkcjonować. Nie będzie usług, nie będzie budownictwa, nie będzie pieniędzy na nic. Może i kopalnia jest nierentowna, może powinno się ją z tych względów zamknąć....nie wiem , nie ja będę podejmował decyzje. Ale wiem jak to się skończy, i nikt nie uczy się na doświadczeniach innych miast w których likwidowano kopalnie......

 • GHLVS
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Coraz większy apetyt na węgiel
16 kwietnia 2021
6552
Polska Grupa Górnicza przygotowuje się do akcji szczepienia pracowników
21 kwietnia 2021
5704
Ratownicy walczyli do końca
17 kwietnia 2021
5364
Rozstrzygnięto przetarg na dostawę węgla do Elektrowni Połaniec
18 kwietnia 2021
4306
Negocjaje w sprawie umowy społecznej przerwane do wtorku
16 kwietnia 2021
4251
Spotkanie związkowców z Solidarności z wicepremierem Jackiem Sasinem
21 kwietnia 2021
3841
Miliony zysku i miliony ton po pierwszym kwartale
19 kwietnia 2021
3825
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu