Rezultaty współpracy naukowców w ramach projektu badawczego RATIO-COAL, realizowanego w ramach Funduszu Badawczego Węgla i Stali, zostaną przedstawione w 10 czerwca na Wydziale Nauk i Ziemi Uniwersytetu Śląskiego (Sosnowiec, ul. Będzińska 60, godz. 10.00).
RATIO-COAL - "Poprawa jakości procesu karbonizacji węgla poprzez optymalizację składu paliwa stosowanego w mieszankach koksowniczych" to przedsięwzięcie, w którym rolę koordynatora międzynarodowego konsorcjum pełnił Uniwersytet Śląski.
Celem projektu jest poprawa jakości procesu karbonizacji węgla poprzez optymalizację składu paliwa stosowanego w mieszankach koksowniczych.
Od 2010 do 2013 r. przeprowadzono laboratoryjne analizy składu mieszanek węglowych pochodzących z rożnych części Europy, Kanady oraz Republiki Południowej Afryki "w aspekcie określenia proporcji składników reaktywnych i inertnych". Zostały opracowane: innowacyjna metoda prognozowania jakości koksu metalurgicznego niezbędnego do wytwarzania wysokiej jakości stali oraz system monitorowania, sterowania i optymalizacji procesu przygotowania paliwa koksowniczego w czasie rzeczywistym. Przeprowadzono także testy zaproponowanej metody w skali przemysłowej.
Uczestniczący w programie wyjawili już, że osiągnięte wyniki posłużą do opracowania innowacyjnej formuły prognozowania jakości koksu, znajdującej zastosowanie w przemyśle stalowym i koksowym oraz w pracach nadrzędnych instytucji i placówek naukowych.
- Stosowanie tej formuły w przemyśle przyczyni się do podniesienia jakości uzyskiwanego koksu, co z kolei będzie miało wpływ na jakość produkowanej stali - informuje Jacek Nowak z Biura Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Śląskiego.
W realizacji programu "Poprawa jakości procesu karbonizacji węgla poprzez optymalizację składu paliwa stosowanego w mieszankach koksowniczych" uczestniczyli:
• Uniwersytet Śląski w Katowicach,
• Kombinat Koksochemiczny Zabrze SA,
• ThyssenKrupp Steel Europe AG (Niemcy),
• Agencia Estatal Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (Hiszpania),
• Ústav Geoniky AV ČR (Czechy) oraz
• Třinecké Železárny a.s. (Czechy).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.