Projekt nowego człogu o wadze pow. 25 ton przygotuje gliwicki ośrodek badawczy Obrum a wieże do niego wyprodukuje Bumar w Łabędach od 2017 r. Jeszcze w tym roku z Gliwic wyjadą podzespoły dla czołgu CV90 - oto ustalenia największej w historii umowy, jaką w środę (29 maja) podpisała Polska z liderem światoweg przemysłu zbrojeniowego - brytyjskim BAE System.
Przed tygodniem postanowiono, że była Grupa Bumar działać będzie po nową marką Polskiego Holdingu Obronnego. Holding należy do skarbu państwa i gromadzi 40 spółek, z których 20 działa w branży zbrojeniowej. Prezes PHO Krzystof Krystowski potwierdził, że umowa z BAE System jest świetną wiadomością dla dwóch gliwickich spółek, które niemal od jutra zaczną pracować nad projektem nowego czołgu.
- Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Bechanicznych Obrum ma być tym zapleczem intelektualnym, a Łabędy wykonawcą. To natychmiast oznacza podniesienie na wyższy poziom współpracy międzynarodowej. Dla Obrumu to jest pozyskanie wiedzy i technologii, dla Łabęd to jest po prostu pozyskanie pracy, dlatego, że Łabędy będą produkowały prawie od jutra podzespoły do czołgu CV90 produkcji BEA System- podkreśla Krzysztof Krystowski.
Umowa polsko-brytyjska przewiduje zaprojektowanie nowej wielozadaniowej platformy gąsienicowej, która posłuży nie tylko do produkcji nowoczesnego czołgu dla Wojska Polskiego i armii NATO. Polacy chcą wytwarzać na takiej platformie również np. wozy wsparcia ogniowego, techniniczego lub bojowe wozy piechoty do transportu żołnierzy w warunkach frontowych.
Zapotrzebowanie na pojazdy bojowe tego typu PHO szacuje na około 600 wozów, co byłoby jednym z największych zleceń w Europie. - Polski Holding Obronny będzie częścią łańcucha dostaw dla BAE Systems - potwierdził Tommy Gustafsson-Rask, prezes szwedzkiej spółki H"gglunds z grupy BAE (specjalizuje się w produkcji uzbrojenia lądowego, czołgów i bojowych wozów gąsienicowych z technologią napędu hybrydowego).
Pierwsze nowe czołgi wyjadą z fabryki Bumaru w Łabędach w 2017 r. Wcześniej będą testowane m.in. na poligonie fabryki w podgliwickich lasach. Mają ważyć powyżej 25 t (tzw. czołg lekki lub średni). Za zakupy czołgu i wozów bojowych dla Wojska Polskiego zapłaci rząd w ramach programu modernizacji sił zbrojnych na lata 2013-22. Dostawa pierwszych seryjnych pojazdów ma rozpocząć się w 2018 r. Nowe pojazdy bojowe trafiać będą też w eksporcie na rynki zagraniczne.
Niezależnie od prac na nowym czołgiem, Bumar natychmiast ma otrzymać zlecenia ze Szwecji na produkcję podzespołów dla czołgu CV90.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.