Gazprom skorygował tegoroczny plan wydobycia gazu na Jamale. Powodem spowolnienia produkcji jest spadek zapotrzebowania na gaz w Europie. Jednocześnie za kilka miesięcy spółka planuje uruchomić produkcję gazu na Sachalinie. Liczy, że kupią go Azjaci.
O planowanym spadku wydobycia gazu ze złoża bowanienkowskoje, największego bloku gazowego na półwyspie Jamał poinformował szef departamentu ds. wydobycia Gazpromu Wsewołod Czerepanow.
Decyzję o korekcie planów produkcyjnych wytłumaczył ogólnym spadkiem zapotrzebowania na gaz. Wydobycie na Jamale ma spaść z planowanych 46,3 mld m sześć. do 29,5 mld m sześć. Wcześniej Gazprom planował, że do 2017 roku poziom wydobycia paliwa w tym rejonie będzie wynosiło około 115 mld m sześć. rocznie. W dalszej perspektywie moc produkcyjna mogła być zwiększona do nawet 140 mld m sześć. gazu rocznie.
Jednocześnie rosyjska spółka gazowa poinformowała, że we wrześniu 2013 r. planuje rozpocząć wydobycie gazu i kondensatu gazowego ze złoża o nazwie Kirinskoje (ros. GKM), które leży na wyspie Sachalin na Oceanie Spokojnym. Jest to projekt Sachalin-3, który ma zasilić paliwem magistralę gazociągową Sachalin-Chabarowsk-Władywostok.
Gazociąg ten został uruchomiony w 2011 r. Jego początkowa przepustowość wynosiła 6 mld m sześć. gazu. Docelowo ma to być około 30 mld m sześć. paliwa. Tymczasem w kwietniu 2012 roku transport gazu tą rurą wynosił zaledwie 1,5 mld m sześć. Odbiorcą paliwa jest Kraj Nadmorski, jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym ze stolicą we Władywostoku.
W tym roku Gazprom planuje zasilić tę rurę gazem z nowego projektu Sachalin-3. Grigorij Birg współzarządzający rosyjską agencją analityczną Investcafe powiedział, obecnie gazociąg Sachalin-Chabarowsk-Władywostok funkcjonuje sprawnie. Są także plany związane ze wzrostem jego przepustowości, o ile będzie taka potrzeba.
Ekspert dodał też, że w działaniach Gazpromu widać próbę optymalizacji procesu wydobycia i sprzedaży. Zwrot ku kierunkom, które mogą napędzić wzrost eksportu gazu.
- Należy się spodziewać, że znaczący udział gazu z Sachalinu zostanie skierowany na eksport. W tej chwili najbardziej prawdopodobnym kierunkiem zbytu jest Japonia - duży importer paliwa w regionie. Drugie i trzecie miejsce wśród importerów gazu ziemnego zajmują Korea Południowa i Chiny - tłumaczył ekspert.
Birg powiedział też, że istnieje kilka możliwych wariantów rozwoju danego kierunku eksportowego. Chodzi m.in. o to, że Gazprom nalega na transport gazu drogą morską z zakładu LNG, który ma być zlokalizowany we Władywostoku. Proponuje japońskiej stronie współudział w budowie terminalu przeładunkowego LNG i rozwój japońskiej magistrali gazociągowej.
- Japończycy z kolei uważają, że najbardziej właściwym kierunkiem byłaby budowa gazociągu do Japonii bezpośrednio z Sachalinu - podkreślił Birg.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.