Ponad kilkaset osób pracujących w koksowniach należących do Grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej przybyło w piątek (17 maja) do hali zabrzańskiego MOSiR-u były świętować pierwszy Dzień Koksownika. W czasie uroczystości wręczono odznaczenia państwowe i firmowe, a po części oficjalnej odbył się koncert zespołu Elektryczne Gitary.
Pod opieką dwóch patronów
Gości przybyłych na uroczystości przywitał Edward Szlęk, prezes Kombinatu Koksochemicznego Zabrze.
- Dziękuje za przybycie na historyczne wydarzenie w grupie JSW jakim jest pierwszy Dzień Koksownika. Spotykamy się na ziemi zabrzańskiej nieprzypadkowo. To tutaj właśnie najstarsze są - w całej grupie koksowej - tradycje koksownictwa. Do tej pory koksownicy przypisani byli do tradycji hutniczej chociaż żadna z obecnych koksowni JSW nie była kapitałowo związana z hutnictwem z wyjątkiem, krótkiego epizodu Koksowni Przyjaźń i Huty Katowice, który zakończył się w 1989 roku. Szanujemy hutnictwo, bo jest i będzie naszym najważniejszym klientem, ale chcemy mieć własną tożsamość. Nie oznacza to rezygnacji z patrona gorących i trudnych zawodów. Naszym patronem pozostaje św. Florian. Wierzymy, że możemy też liczyć na wsparcie św. Barbary w ramach grupy węglowo-koksowej - powiedział do zebranych prezes Szlęk, który dodał, że segment koksowy JSW to duża organizacja gospodarcza z wielkim potencjałem produkcyjnym. Ponadto szef KK Zabrze przedstawił plany dotyczące modernizacji zakładów wchodzących w skład Grupy oraz inwestycji. Swoje wystąpienie zakończył życzeniami dla jubilatów.
- Żadna firma nie będzie dobrze funkcjonować bez zaangażowanej i rzetelnej pracy ludzi. Reprezentujecie dzisiaj wszystkie załogi pięciu koksowni. Świętujecie rocznice wielu lat waszej pracy w trudnej branży. Życzę wam zdrowia, satysfakcji z pracy i wielu w niej sukcesów. Proszę o przekazanie życzeń wszystkim waszym kolegom i koleżankom, których tu dzisiaj nie ma. Pamiętajcie, że jesteście już jedną drużyną, a powodzenie każdej drużyny to skoordynowana wspólna gra - zakończył prezes Szlęk.
Odznaczenia państwowe i firmowe
Po tym wprowadzeniu rozpoczęła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych. Medalami Złotymi Za Długoletnią Służbę uhonorowano 42 osoby, a Medalami Srebrnymi 11 pracowników. Odznaczenie wręczył wicewojewoda śląski Andrzej Pilot, który odczytał także życzenia dla koksowników od wojewody Zygmunta Łukaszczyka.
Później wręczone zostały odznaczenia firmowe. W gronie uhonorowanych znaleźli się m.in. Małgorzata Mańka-Szulik - prezydent Zabrza oraz Wiesław Janiszewski - burmistrz miasta i gminy Czerwionka-Leszczyny. Samorządowcy otrzymali honorową złota odznakę - Zasłużony dla Kombinatu Koksochemicznego Zabrze.
Po wręczeniu odznaczeń odczytany został list z życzeniami od wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. Część oficjalną uroczystości zakończyło wystąpienie prezesa Grupy JSW Jarosława Zagórowskiego, który mówił m.in. o inwestycjach i przyszłości koksownictwa.
Energetyka w koksowniach
- Dzisiaj inwestycje są rzeczywiście spowolnione. Realizujemy te inwestycje, które są niezbędne dla utrzymania zdolności produkcyjnych. Mam nadzieję, że proces w części koksowniczej nabierze swojego tempa w momencie kiedy poczujemy impuls gospodarczy, impuls rynkowy, który pozwoli nam bezpiecznie wrócić do tego szybkiego rozwoju, który cechował nasze koksownie. Duża uwagę w najbliższym czasie będziemy przywiązywać do produkcji energii elektrycznej. To wykorzystanie produktów ubocznych daje nam dzisiaj dodatkowo przychody i broni podstawowe procesy produkcyjne. Chcemy budować dzisiaj w koksowniach energetykę, tak by wykorzystać jak najlepiej ten dodatkowy surowiec jakim jest gaz koksowniczy - stwierdził prezes Zagórowski, który podkreślił także wyjątkowość struktury Grupy JSW.
- Nasze koksownie to unikalny model w skali światowej ponieważ są zintegrowane z producentem węgla. Mają zapewniony surowiec, surowiec najlepszej jakości jaki jest produkowany w Europie - węgiel koksowy z jastrzębskich kopalń. To daje nam dzisiaj nadzieję, że jeśli procesy inwestycyjne nie będą realizowane w Europie, to nasze koksownie będą miały coraz większą przestrzeń do produkcji i sprzedaży swoich wyrobów - powiedział prezes Grupy JSW, który na zakończenie pogratulował odznaczonym.
- Mam nadzieję, że nasza Grupa będzie gwarantować stabilne miejsca pracy, bo to jest największą wartość dla pracownika w dobie kryzysu gospodarczego. Musimy wierzyć w to, że utrzymamy te miejsca pracy i będziemy je rozwijać dla dobra nas wszystkich, a w przyszłości dla naszych dzieci. Wszystkim odznaczonym i jubilatom serdecznie gratuluje. Te odznaczenia są za wasz trud, wysiłek i doświadczenie.
Po części oficjalnej uroczystości rozpoczęła się cześć artystyczna. Jej gwiazdą był zespół Elektryczne Gitary znany z takich przebojów jak: "Kiler", "Co ty tutaj robisz" czy "Jestem z miasta".
W galerii: Dzień Koksownika w Grupie JSW. Zabrze, 17 maja 2013 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.