Rozmowy o prywatyzacji w gronie ekspertów z całego świata były tematem konferencji "Privatisation - what's next", którą w poniedziałek, 13 maja, gościła Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestniczył w niej Podsekretarz Stanu w MSP Paweł Tamborski - informuje resort.
- Prywatyzacja jest jednym z motorów napędowych gospodarki rynkowej, jednak powinna być przeprowadzana z poszanowaniem krajowych uwarunkowań oraz przy poparciu opinii publicznej, aby skutecznie i trwale przyczyniać się do rozwoju gospodarczego, zgodnie uznali uczestnicy konferencji - czytamy w komunikacie Ministerstwa Skarbu, które było współorganizatorem wydarzenia.
- Jednym z głównych osiągnięć ludzi i zespołów, które w ostatnich latach pracowały na rzecz polskiej prywatyzacji jest to, że dziś otwarcie mówi się o niej jako o sukcesie. Obecnie proces ten powoli dobiega jednak końca, co musi rodzić szereg ważnych pytań - powiedział Paweł Tamborski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa otwierając konferencję.
Z przedstawionego podczas spotkania raportu CASE (Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych) wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat nastąpiła diametralna zmiana, jeśli chodzi o udział prywatnych przedsiębiorstw w całości polskiej gospodarki. Podczas gdy w 1989 r. sektor publiczny odpowiadał za 81 proc. PKB Polski, w roku 2008 udział ten wynosił już tylko 23 proc., - To z jednej strony, świadczy o wyjątkowym postępie prywatyzacyjnym, a z drugiej - pokazuje, że jest jeszcze sporo do zrobienia w tym zakresie - stwierdziła prof. Barbara Błaszczyk, Wiceprzewodnicząca Rady CASE.
Wśród uczestników konferencji, na GPW w Warszawie znaleźli się przedstawiciele ministerstw i agencji rządowych zajmujących się prywatyzacją i nadzorem właścicielskim z takich krajów jak Chorwacja, Finlandia, Grecja, Izrael, Norwegia, Polska, Rosja, Serbia, Szwecja, Turcja, Węgry oraz Wielka Brytania.
W kilku panelach dyskusyjnych uczestnicy konferencji zastanawiali się, jakie są korzyści i koszty prywatyzacji i czy powinny nią być objęte spółki ze wszystkich sektorów gospodarki oraz jak definiować tzw. strategiczne firmy, które powinny znajdować się w rękach państwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.