Ministerstwo Finansów konsultuje projekt ustawy o opodatkowaniu węglowodorów, w tym gazu łupkowego. Maciej Grabowski, wiceminister finansów, przyznał w Katowicach, że jego resort obserwuje to "co dzieje się, gdy chodzi o zapowiedź opodatkowania gazu z łupków w Wielkiej Brytanii".
Rząd chce, by ustawa była aktem prawnym również i "dla następnych pokoleń".
System opodatkowania ma uwzględniać rentowność projektów, by łączna wielkość obciążeń, nałożonych na firmy eksploatujące węglowodory wyniosła nie więcej niż ok. 40 proc. zysku brutto.
Wiceminister finansów Maciej Grabowski zapowiedział, że system opodatkowania węglowodorów powinien być elastyczny, czyli powiązany z rentownością projektów. Projekt ustawy w tej sprawie jest obecnie konsultowany.
- Renta surowcowa, którą będzie przejmowało państwo, de facto w znacznie większym stopniu będzie zależała od bieżącej, rzeczywistej rentowności - mówił wiceminister w Katowicach podczas wtorkowej (14 maja) sesji o gazie łupkowym Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Na taką rentę - wyjaśnił Grabowski - składałby się podatek węglowodorowy oraz CIT.
Ministerstwo Finansów podkreśla, że ustawa nie jest projektowana po to, by jak najszybciej zasilić budżet, ale po to, by stworzyć "stabilne środowisko fiskalne dla inwestorów na wiele lat, przy zachowaniu elastyczności co do rentowności poszczególnych projektów wydobywczych".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.