Do redakcji portalu górniczego nettg.pl dotarło stanowisko prezydium Sekcji Węgla Kamiennego PZZ Kadra sprzeciwiające się planom przeprowadzenia nowego odcinka drogi ekspresowej S1 przez tereny górnicze kopalni Silesia.
"Decyzja ta jest naszym zdaniem wysoce krzywdząca dla załogi kopalni, która przez ostatnie kilka lat z determinacją walczyła o utrzymanie zakładu i miejsc pracy, a zarazem narusza interesy ekonomiczne i gospodarcze PG Silesia. Podjęcie decyzji o realizacji wariantu A planu budowy drogi ekspresowej S1 ograniczy wydobycie milionów ton węgla z aktywnego obecnie obszaru górniczego, a w przyszłości zamknie również dostęp do bogatych złóż węgla kamiennego, których eksploatacja planowana jest na najbliższe dekady. Będzie to równoznaczne ze znacznym ograniczeniem możliwości rozwoju spółki, wyhamowaniem inwestycji, a tym samym przełoży się na zmniejszenie zatrudnienia załogi liczącej obecnie 1600 pracowników" - czytamy w stanowisku.
Prezydium Sekcji zwraca uwagę, że naruszenie stabilności rozwoju PG Silesia oraz brak możliwości długoterminowego planowania strategicznego podważy atrakcyjność inwestycyjną regionu. Podkreśla, że niezaprzeczalne straty społeczne i ekonomiczne wywołane decyzją realizacji wariantu A dotkną nie tylko pracowników kopalni i ich rodziny, ale całą lokalną społeczność.
W lutym Sekcja wydała podobne, negatywne stanowisko dotyczące planowanego przebiegu drogi przez pola wydobywcze kopalni Brzeszcze, co skróciło by żywotność zakładu o 10 lat.
"Mając na uwadze skutki społeczne i ekonomiczne, jakie poniosły i nadal ponoszą śląskie kopalnie, którym ograniczono możliwości eksploatacyjne poprzez budowę autostrad A1 i A4, jeszcze raz stwierdzamy, że nie ma społecznego przyzwolenia na poprowadzenie drogi ekspresowej S1 przez pola eksploatacyjne kopalń Brzeszcze i Silesia, ograniczanie ich zasobów oraz generowanie dodatkowych kosztów społecznych i ekonomicznych. Uważamy, że już na etapie planowania powinno się uwzględniać nie tylko ekonomiczne korzyści inwestycji, ale także koszty jakie będą musiały ponieść lokalne wspólnoty i gminy oraz czy nie wpłynie to negatywnie na funkcjonowanie przedsiębiorstw z tego terenu, zapewniających miejsca pracy i rozwój gospodarczy tego regionu" - argumentują związkowcy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Witam. Bogusiu daj już spokój z tymi deklaracjami, stanowiskami, listami POZDRO ZIOM Z BRZESZCZ