Nowe Prawo geologiczne i górnicze oraz towarzyszące mu akty prawne, uzyskiwanie koncesji na wydobywanie kopalin, cyfryzacja dokumentacji mierniczo-geologicznej i wdrażanie nowoczesnych technologii pomiarowych czy ochrona złóż kopalin w procesie planowania przestrzennego na poziomie gmin - to problemy, które w ostatnim czasie nurtują środowisko mierniczych górniczych. Zdefiniowania na nowo wymagają też takie kwestie, jak rola mierniczego w prowadzeniu zakładu górniczego, problematyka szeroko pojętych szkód górniczych oraz współistnienie przedsiębiorcy i gminy górniczej.
Trudności napotykane podczas procesu koncesyjnego oraz przy zatwierdzaniu planów ruchu zakładów górniczych pozwoliły na identyfikację kilku ważnych problemów. W opinii środowiska mierniczych rozwój gmin górniczych powinien być skierowany w przyszłość, uwzględniać interesy mieszkańców, ale również winien być podporządkowany ustawowemu obowiązkowi ochrony złóż kopalin, zwłaszcza kopalin o znaczeniu strategicznym dla gospodarki narodowej. Tym bardziej, że analizy ekonomiczne wykazują jednoznacznie, że w niektórych, typowo górniczych gminach przedsiębiorstwo górnicze przynosi bezpośrednio i pośrednio ponad 70 proc. wpływów do budżetu gminy.
Zdaniem Remigiusza Ziarno, dyrektora Biura Gospodarki Złożem i Ekologii w Kompanii Węglowej, pozyskiwanie koncesji górniczych i tworzenie planów zagospodarowania przestrzennego gmin to zadanie złożone i czasochłonne, a regulujące je akty prawne nie są wolne od niedoskonałości.
- Wnioski i propozycje zmian prawa, wysuwane przez środowisko mierniczych górniczych, ich wielka wiedza oraz wieloletnie doświadczenie nie są należycie wykorzystywane w procesach legislacyjnych dotyczących górnictwa - uważa Ziarno.
Opinię tę podziela prof. Andrzej Kowalski z Głównego Instytutu Górnictwa, który sądzi, iż konieczny jest udział specjalistów górniczych, takich jak geodeci górniczy, w tworzeniu studium uwarunkowań i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego gmin.
Dla tego środowiska dobra znajomość prawa, obok wysokich kompetencji inżynierskich, dawałaby gwarancję, że wszystkie obowiązki, związane np. z naprawą szkód górniczych, będą realizowane w atmosferze porozumienia, bez potrzeby angażowania sądów. W kontaktach z przedstawicielami samorządów czy poszkodowanymi nie bez znaczenia jest także umiejętność prowadzenia negocjacji i unikania potencjalnych konfliktów.
Problemy środowiska mierniczych górniczych zdefiniowane zostały podczas drugiego Forum Dyskusyjnego Mierniczych Górniczych, zorganizowanego przez 4. Komisję Międzynarodowego Stowarzyszenia Mierniczych Górniczych. Inicjatorem spotkania był przewodniczący 4. Komisji ISM (International Society for Mine Surveying) prof. Ryszard Hermanowski.
- Forum powołaliśmy rok temu, po licznych głosach kolegów z kopalń, że nie mogą się przebić ze swoimi poglądami na temat nowo stanowionego prawa, uważają swoje doświadczenie zawodowe za ważny przyczynek do poprawiania niejasnych bądź często błędnych zapisów i chcą dyskutować o ważnych bieżących problemach oraz wspierać decydentów swoją wiedzą. Tak długo, jak środowisko mierniczych górniczych będzie widziało potrzebę dyskusji i wymiany poglądów na tematy formalnoprawne, zawodowe, techniczne, trzeba będzie czynić starania o organizację takiej platformy wymiany myśli, jak Forum - stwierdził profesor.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Cytowany profesor to Ryszard Hejmanowski z AGH a nie R. Hermanowski