W dniach 24-26 kwietnia br. na Uniwersytecie Górniczym (National Mineral Resources University) w Sankt Petersburgu w Rosji odbywało się VIII Międzynarodowe Forum-Konkurs Młodych Badaczy pt. "Problemy wydobycia surowców mineralnych", które zgromadziło przedstawicieli ponad 70 jednostek naukowych z 21 krajów świata.
W czasie trwania konferencji 86 referatów występujących osób było ocenianych przez specjalną komisję pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki Federacji Rosyjskiej. Główny Instytut Górnictwa reprezentowała mgr inż. Magdalena Pankiewicz, której referat "Ocena wpływu procesu podziemnego zgazowania węgla na środowisko wodne z wykorzystaniem badań ekotoksykologicznych" został wysoko oceniony i zajął trzecie miejsce w kategorii "Najlepszy młody naukowiec" w sekcji "Ochrona środowiska".
Ocena wpływu procesu podziemnego zgazowania węgla (UCG) na wody podziemne i powierzchniowe ma duże znaczenie dla oszacowania ryzyka środowiskowego tego procesu. W pracy mgr inż. Magdaleny Pankiewicz wstępne badania w tym zakresie, wykorzystujące analizy ekotoksykologiczne z użyciem mikroorganizmów Vibrio fischeri jako bioindykatorów, wskazują na wysoką użyteczność badań dla bezpiecznego prowadzenia procesu UCG i minimalizowania ryzyka środowiskowego, szczególnie uzdatniania wód poprocesowych. Sankt Petersburg jest największym ośrodkiem naukowym i edukacyjnym Federacji Rosyjskiej. Jak oceniają organizatorzy konferencji, najważniejszym jej rezultatem jest potwierdzenie wysokiej jakości pracy młodych naukowców i jej przełożenia na praktykę przemysłową.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.