W siedzibie Kompanii Węglowej, w piątek (10 maja), odbyło się spotkanie podsumowujące współpracę tej największej w Unii Europejskiej spółki węglowej z japońską firmą The Chugoku Electric Power. Strony wspólnie realizowały projekt pn. "Utylizacja metanu z kopalń i generowanie jednostek ERU".
Umowa kupna sprzedaży jednostek redukcji emisji (ERU) pomiędzy spółkami została podpisana we wrześniu 2009 r., a zakończyła się 31 grudnia 2012 r. Projekt obejmował oddanie do eksploatacji instalacji do spalania metanu oraz agregatów prądotwórczych, które umożliwiły utylizację i zagospodarowanie metanu ujmowanego systemami odmetanowania w kopalniach Knurów-Szczygłowice ruch Szczygłowice oraz Sośnica-Makoszowy ruch Sośnica. W czasie obowiązywania umowy wygenerowano 440 tys. jednostek ERU, których wartość to około 15 mln zł. W ramach współpracy skorzystano z jednego mechanizmów z Protokołu w Kioto - "Protokołu Wspólnych Wdrożeń".
W piątkowym spotkaniu uczestniczyli Marek Uszko - wiceprezes Kompanii Węglowej, Nobuo Watanabe - dyrektor zarządzający The Chugoku Electric Power oraz prof. Krzysztof Stańczyk - kierownik Zakładu Oszczędności Energii i Ochrony Powietrza w Głównym Instytucie Górnictwa. Warto zaznaczyć, że GIG polsko-japoński projekt wspierał od strony naukowo-technicznej.
Wiceprezes Marek Uszko podczas spotkania podkreślił, że mimo iż protokół z Kioto już wygasł, to zarówno Kompania Węglowa, jak i The Chugoku Electric Power będą poszukiwać dalszych możliwości współpracy. Mówił też o kolejnych inwestycjach KW w zakresie gospodarczego wykorzystania metanu. Marek Uszko podkreślił także kompetencje japońskich kontrahentów.
- Bez takiej profesjonalnej, kompetentnej i zaangażowanej strony ten projekt miałby duże problemy w realizacji. Terminy określające ważność z Protokołu z Kioto narzucały harmonogram, który wspólnymi siłami udało się nam zrealizować - zaznaczył wiceprezes Kompanii.
Nobuo Watanabe poinformował natomiast o możliwościach udziału firmy The Chugoku Electric Power w polskich inwestycjach energetycznych oraz podkreślił, że współpraca z Kompanią była bardzo udana.
- Chciałbym podkreślić, że przez ponad 3 lata współpracy Kompanią Węglową spotykaliśmy się z niezwykle życzliwym przyjęciem, a wszystko przebiegało bardzo sprawnie. Dlatego jesteśmy zadowoleni. Dzięki tej współpracy udało się nam prawie całkowicie spełnić nasze cele redukcji emisji dwutlenku węgla, które zakładały zmniejszenie emisji o 20 procent w stosunku do roku 1990. Uważamy, że jest to wielki sukces, który zawdzięczamy również współpracy z Kompanią Węglową - powiedział dyrektor Nobuo Watanabe.
Prof. Krzysztof Stańczyk zauważył, że ograniczanie emisji dwutlenku węgla jest nadal istotnym elementem dbałości o środowisko i nie wykluczył dalszego handlu jednostkami ERU na rynku europejskim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.