Dzięki wykorzystaniu nanotechnologii, czyli rozwiązań opartych na niewidocznych gołym okiem mikrocząsteczkach, materiały budowlane można lepiej zabezpieczyć przed bakteriami, grzybami i pleśnią. Służące temu preparaty będą wytwarzane w Katowicach.
Stosująca autorską, innowacyjną technologię katowicka spółka powstała w ramach finansowanego z unijnych środków projektu "Kapitał dla energii". Wspiera on innowacje w zakresie poszanowania energii, zwłaszcza w budynkach.
Wiodącym realizatorem projektu jest wyspecjalizowany w tematyce energetycznej Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach. Według jego przedstawicieli skuteczna ochrona przed niekorzystnymi zmianami właściwości materiałów umożliwi polepszanie parametrów energetycznych budynków.
Przedsięwzięcie, które otrzymało 800 tys. zł unijnego dofinansowania, dotyczy produkcji i sprzedaży nowoczesnych środków chemii budowlanej i gospodarczej, mających wyjątkowe właściwości unieszkodliwiania aktywnych mikroorganizmów. Eksperci wskazują bowiem, że grzyby, pleśń i bakterie są wielkim problemem współczesnego budownictwa - także niskoenergetycznego i pasywnego. Mogą one być zagrożeniem nie tylko dla konstrukcji budynku, ale także dla zdrowia jego mieszkańców.
Nowa linia środków do zwalczania tych mikroorganizmów wykorzystuje technologię nanocząstek srebra i miedzi oraz innych pierwiastków. Jeden nanometr to miliardowa część metra. Testy wykazały, że nanosrebro jest skuteczne w kontakcie z bakteriami i grzybami, a także trwale zabezpiecza chronioną powierzchnię.
Nowa technologia wykorzystuje także nanomiedź oraz nanomiedź osadzoną na nanosrebrze. W efekcie powstają produkty dla branży budowlano-montażowej: preparaty do gruntowania powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych, primery do drewna (których zadaniem jest zabezpieczenie powierzchni przez wsiąkaniem farby oraz wyrównanie powierzchni) czy farby antyporostowe, pozwalające zabezpieczyć materiały budowlane przed mikrobiologicznym zagrożeniem.
Przedstawiciele Euro-Centrum wskazują, że środki te mają działać na materiały budowlane nie tylko podczas ich przechowywania i transportu, ale także po ich wykorzystaniu w budynkach. Mają zapobiegać powstawaniu wykwitów i spękań powłoki malarskiej, prowadzących do odspajania tynku. Można je stosować do ścian wewnętrznych, elewacji czy izolacji termicznej.
Dzięki wsparciu z projektu "Kapitał dla energii" rozwinęło się już osiem innowacyjnych firm. Jedną z nich jest np. spółka Planergia, która uruchomiła w internecie kompleksową platformę informacyjną sektora technologii energooszczędnych. Ma ona m.in. kojarzyć technologie z inwestorami. To również jeden z podmiotów, których projekty zwyciężyły w konkursie "200 tys. euro na start", ogłoszonym przez katowicki Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w ramach "Kapitału dla energii".
Inna spółka dofinansowana z tego projektu to Mikrobiogaz, który proponuje innowacyjne rozwiązania instalacji biogazowej małej mocy. Spółka tworzy instalacje dostosowane w szczególności do gospodarstw o stosunkowo małym, własnym potencjale surowcowym. Oryginalność zastosowanego rozwiązania polega na przemyślanej budowie modułowej instalacji fermentacyjnej, w której powstaje biogaz, oraz kogeneratora, czyli urządzenia do jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.