Komisja Europejska zakończyła w marcu konsultacje publiczne dotyczące rozwoju wydobycia gazu łupkowego w Europie. Wyniki tych konsultacji mają pokazać, jakie poparcie wśród ludzi ma gaz łupkowy i jak daleko powinny być posunięte restrykcje wobec niego.
W tym tygodniu miało się odbyć spotkanie, na którym obecne miały być podmioty zainteresowane zaangażowaniem w eksploatację gazu. Idea, przynajmniej na papierze, wyglądała tak, że każdy mógłby wyrazić swoje zdanie. Nikt tego jednak nie uczynił, gdyż spotkanie nie miało miejsca.
O sprawie, która miała dość zagadkowy obrót, poinformowała polska eurodeputowana Lena Kolarska-Bobińska.
- Na spotkanie Komisja zaprosiła bardzo małą i wybraną grupę osób. Zwykli obywatele, krajowe stowarzyszenia gazowe (takie jak np. OPPW), duże firmy energetyczne (jak np. Chevron), czy też europosłowie zajmujący się gazem łupkowym nie otrzymali zaproszeń - napisała na swoim blogu.
Można by przypuszczać, że błędem było oczekiwanie na zaproszenie i że zwyczajnie trzeba było się wprosić, ale to jednak - jak wynika z relacji europosłanki - też nie było możliwe i to ze względów... geometrycznych.
- Gdy zadzwoniłam i poprosiłam o zaproszenie, poinformowano mnie, że pokój jest za mały. Tak więc podana oficjalna przyczyna dla bardzo małego i zamkniętego spotkania to ograniczona pojemność sali - relacjonuje Kolarska-Bobińska.
Nie wiadomo, czy był to jedyny powód, ale po telefonie (jak można przypuszczać nie tylko w wykonaniu polskiej deputowanej) Komisja jednak spotkanie odwołała, a raczej oddaliła w czasie.
- Najwyraźniej Komisja Europejska zorientowała się, że naraża się na silną krytykę. Zostałam poinformowana, że z powodu dużego zainteresowania i ograniczonej pojemności sali zadecydowano, że spotkanie dotyczące niekonwencjonalnych paliw kopalnych (np. gazu łupkowego), pierwotnie przewidziane na 22 kwietnia, odbędzie się 7 czerwca w Brukseli - wyjaśnia europosłanka, dodając: zobaczymy, jak tym razem będzie wyglądała lista zaproszonych uczestników.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.