Sposób sfinansowania i funkcjonowania energetyki jądrowej wymaga jeszcze żmudnych negocjacji i stopniowego zbliżania stanowisk rządu, inwestorów krajowych oraz potencjalnych partnerów strategicznych - powiedział prezes spółki PGE EJ Aleksander Grad.
- To na pewno będzie tworzenie kolejnych przybliżeń pomiędzy PGE a polskim rządem - powiedział Grad, zaznaczając, że konieczne będzie też uwzględnienie oczekiwań potencjalnych partnerów strategicznych z zagranicy, które pojawią się w postępowaniu zintegrowanym.
- Będzie to żmudny proces negocjacji - ocenił.
Jak podkreślił, trzeba stworzyć katalog rozwiązań uwiarygodnianych przez państwo.
- Po to, by łatwiej i na lepszych zasadach móc sięgnąć po kapitał, zaciągać kredyty, żeby również polskie podmioty były w stanie to wszystko udźwignąć - wyjaśnił Grad.
W jego ocenie, są "różne rozwiązania tego problemu" i można skorzystać z już istniejących bądź powstających - także na gruncie europejskim - jak rynek mocy, czy kontrakty różnicowe.
- Taka wiedza powinna być znana pod koniec 2014 r., albo na początku 2015 r., po to, żeby w oparciu o nią skonstruować ostateczny SIWZ (Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia) - podkreślił prezes PGE Energia Jądrowa.
Jego zdaniem, nieprawdziwa jest pojawiająca się ostatnio teza, że dopiero w 2015 r. - gdy będzie ogłaszana ostateczna decyzja inwestycyjna - zaczną się rozmowy o pomocy państwa w projekcie.
- Nieprawdą jest też, że musimy wszystko wiedzieć już teraz. Chodzi o to, by wokół propozycji przedstawionych przez inwestorów krajowych, odbył się proces negocjacji, opartych na liczbach, możliwościach i konkretnych rozwiązaniach prawnych. Patrząc na doświadczenia innych krajów, np. negocjacji kontraktu różnicowego w Wielkiej Brytanii widzimy jak długo to trwa - powiedział Grad.
Uruchomione przez PGE EJ w 2012 r. postępowanie zintegrowane ma doprowadzić do wyłonienia w przetargu jednej oferty, obejmującej jednocześnie dostawcę technologii, partnera strategicznego oraz kwestie kapitału i finansowania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.