Zakończył się jeden z najważniejszych etapów budowy Centrum Opatrzności Bożej. Dzięki pomocy Fundacji Polska Miedź, kopuła Świątyni Opatrzności Bożej została pokryta 30 tonami miedzi - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez biuro prasowe KGHM.
- Jesteśmy dumni, że mogliśmy wesprzeć budowę Świątyni Opatrzności Bożej i przyczynić się do szybszego ukończenia tego znamienitego dzieła - mówi prezes fundacji Polska Miedź Cecylia Ewa Stankiewicz.
- Miejsce jakie KGHM osiągnął na rynku światowych producentów miedzi i srebra, pozwala spółce na wspomaganie wielu cennych dla Polaków i kraju przedsięwzięć.
- Wszystkim darczyńcom składam serdeczne Bóg zapłać - mówi Kazimierz Kardynał Nycz.
- Zdaję sobie sprawę, iż w tych trudnych czasach każda złotówka się liczy. Dlatego z serca błogosławię wszystkim, którzy są w stanie ofiarować nawet najmniejszą kwotę.
W ciągu 2012 roku udało się zebrać 12,6 mln złotych, w tym 3,5 mln ze zbiórki zorganizowanej na terenie całej Polski w Święto Dziękczynienia. Prace przy kopule rozpoczęły się w czerwcu 2012 r. i rozłożone były na kilka etapów. Ostatnim etapem prac na kopule było okładanie miedzią elementów końcowych kopuły, tzw. grzebienia.
Miedź jest surowcem posiadającym charakterystyczne właściwości. Jest odporna na korozję. Trwałość dachów miedzianych jest określana na 700 lat, a dzieje się tak dzięki trwałości samego metalu i patynie, której warstwa tworzy się na miedzianych powierzchniach. Miedź nie wymaga także mycia czy innych zabiegów mających na celu konserwację. Wchodząc w reakcję z tlenem zmienia kolor - błyszcząca kopuła za kilka lat stanie się zielona.
Fundacja Polska Miedź w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie. Jej głównym fundatorem jest KGHM. Inicjatywa powołania Fundacji wynika z prospołecznej polityki spółki, która od początku istnienia przemysłu miedziowego wspiera wiele projektów regionalnych i krajowych. Najważniejszym celem Fundacji jest ochrona zdrowia. Dzięki darowiznom możliwy jest zakup nowoczesnego sprzętu i aparatury medycznej do szpitali czy ośrodków rehabilitacyjnych. Wśród celów statutowych znajdziemy także podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. W czasie dziesięciu lat działalności, Fundacja Polska Miedź przeznaczyła blisko 80 milionów złotych na realizację celów statutowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.