Jesteśmy firmą instalującą systemy zabezpieczeń. Mamy umowę na konserwację i serwis kamer CCTV w kopalni. Czy nasi pracownicy-instalatorzy systemów zabezpieczeń - wykonując konserwację i serwis kamer telewizji przemysłowej pod ziemią w kopalni będą wykonywać prace górnicze w myśl ustawy o emeryturach górniczych art.50c ust. 1 pkt.3 - pyta czytelnik portalu górniczego nettg.pl?
Na pytanie odpowiada Anna Sobańska-Waćko, rzecznik chorzowskiego oddziału ZUS:
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych art. 50c określa charakter zatrudnienia, uważanego za pracę górniczą. W przypadku podmiotów zewnętrznych mowa jest o przedsiębiorstwach budowy kopalń, innych podmiotach wykonujących roboty górnicze lub przy budowie szybów, przedsiębiorstwach montażowych, przedsiębiorstwach maszyn górniczych, zakładach naprawczych i innych podmiotach, wykonujących dla kopalń podziemne roboty budowlano-montażowe, roboty przy naprawie maszyn i wdrażaniu nowych urządzeń. Pracownikom zatrudnionym w tych podmiotach uznaje się za pracę górniczą te miesiące zatrudnienia, w których co najmniej połowę dniówek roboczych przepracowali po ziemią.
Okresy te są uwzględniane i zaliczane korzystniejszym przelicznikiem w przypadku ubiegania się ubezpieczonego o prawo do emerytury górniczej, gdzie podstawowym warunkiem jest udokumentowanie 25 lat pracy górniczej. Natomiast w przypadku ubiegania się ubezpieczonego o emeryturę inną niż górnicza, pracę górniczą uwzględnia się w wyliczeniu wysokości świadczenia z korzystniejszym przelicznikiem, pod warunkiem wykonywania takiej pracy w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią przez okres co najmniej 5 lat.
Masz pytanie, chcesz poznać inne porady? Sprawdź: Porady ekspertów w portalu górniczym nettg.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.