Poniedziałek (15 kwietnia) na Wall Street przyniósł mocne spadki głównych indeksów w reakcji na słabsze od oczekiwań dane makro, głównie z chińskiej gospodarki. W centrum uwagi znalazły się jednak mocno taniejące ceny surowców i metali szlachetnych.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 1,79 proc., do 14.599,20 pkt.
Indeks S&P 500 spadł o 2,30 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.552,37 pkt.
Nasdaq Composite stracił 2,38 proc. i wyniósł 3.216,49 pkt.
Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB) spadł w kwietniu i wyniósł 42 pkt., wobec 44 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali indeksu w kwietniu na poziomie 45 punktów.
Zagraniczni inwestorzy zmniejszyli w lutym posiadane przez siebie amerykańskie aktywa netto o 17,8 mld USD. W styczniu zagraniczni inwestorzy zwiększyli stan posiadanych przez siebie amerykańskich aktywów netto o 25,7 mld USD.
Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork spadł w kwietniu do 3,05 pkt. z 9,24 pkt. w poprzednim miesiącu - podała nowojorska Rezerwa Federalna. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 7,0 pkt.
Mocne spadki notowały w poniedziałek surowce. Ceny złota spadały ponad 5,4 proc., spadając poniżej poziomu 1400 USD za uncję. Ceny tego kruszcu są tym samym na najniższych poziomach od ponad dwóch lat, od lutego 2011 roku. Srebro traciło ponad 9 proc.
- Przez ostatnie 10 lat na rynku złota mieliśmy hossę, która w końcu w pełni przechodzi w bessę. Kombinacja silniejszego dolara, informacje o prawdopodobieństwie sprzedaży przez Cypr złota oraz spekulacje na temat wycofywania się Fedu z polityki luzowania ilościowego - wszytko to miało negatywny wpływ na ceny złota - ocenił David Govett, główny analityk ds. rynku metali szlachetnych w Marex Spectron Group.
W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska oceniła, że Cypr będzie musiał sprzedać "nadwyżki" w rezerwie złota warte 400 mln euro. I chociaż bank centralny Cypru oświadczył, że nie zamierza sprzedawać swoich zapasów kruszcu, wśród inwestorów pojawiły się spekulacje, że nie tylko Cypr, ale też i inne kraje strefy euro, zmagające się ze skutkami kryzysu zadłużenia, staną przed koniecznością sprzedaży zapasów tego metalu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.