Jan Klimek, przewodniczący rady nadzorczej Katowickiego Holdingu Węglowego uczestniczący w rozmowach strony rządowej i Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego powiedział portalowi górniczemu nettg.pl, że jest sceptyczny co do tego, że negocjacje zakończą się porozumieniem.
Prof. Klimek powiedział, że gdy rozpoczęto sprawozdania z prac zespołów tematycznych, to już przy relacjonowaniu wyników z komisji zajmującej się rynkiem pracy, dochodziło do tzw. poważnej różnicy zdań. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz odpierał część zrzutów związkowców stwierdzeniem, że dotyczą one okresu, w którym on nie był ministrem pracy.
- Sądzę, że dziś nie będzie osiągnięte jakieś porozumienie. Rozmowy skończą się tym, że porozumienia nie będzie, związki zawodowe ogłoszą, że w ciągu najbliższych kilkunastu godzin zdecydują o tym, kiedy będzie ogłoszony strajk generalny na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim, a potem... Potem się okaże.
Jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji strona związkowa była niezadowolona z tego, że rozmowy ograniczono czasowo. Na przedstawienie efektów pracy każdego z zespołów tematycznych (jest ich pięć), jakie utworzono po pierwszym spotkaniu z Januszem Piechocińskim (31 stycznia), sprawozdawcy mieli średnio kilka minut.
Przypomnijmy, że MKPS postuluje:
• stworzenia osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego oraz wprowadzenia systemu rekompensat dla przedsiębiorstw, które dotknie wprowadzenie unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego,
• uchwalenia przez Sejm ustawy ograniczającej umowy śmieciowe, likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia i powrotu do systemu kas chorych,
• przywrócenia przepisów dotyczących emerytur pomostowych osobom pracującym w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze,
• zaprzestania likwidacji szkół i zaprzestania przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.