W woj. śląskim powstaną punkty wymiany informacji między przedsiębiorcami, środowiskiem naukowo-badawczym i instytucjami otoczenia biznesu. Ma to usprawnić współdziałanie nauki i biznesu w branżach i dziedzinach ważnych dla regionalnej gospodarki.
Punkty - nazwane Regionalnymi Obserwatoriami Specjalistycznymi - będą gromadziły wiedzę dotyczącą branż i dziedzin określonych w Regionalnej Strategii Innowacji woj. śląskiego jako ważne dla rozwoju województwa. W środę (13 marca) władze regionu podpisały porozumienie z instytucjami, które je utworzą i poprowadzą.
Będą to: Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach (obserwatorium dotyczące technologii ochrony środowiska), Park Naukowo-Technologiczny Technopark Gliwice (technologie informacyjne i telekomunikacyjne) oraz Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach (technologie dla energetyki).
Jak mówił w środę wicemarszałek woj. śląskiego Mariusz Kleszczewski, obserwatoria będą gromadziły informacje dotyczące technologii ważnych z punktu widzenia regionalnej gospodarki.
- Ta sieć będzie otwarta i bezpłatna, a wiedza dostępna dla wszystkich; partnerzy będą opracowywać okresowe raporty dotyczące tych kluczowych obszarów technologicznych - wyjaśnił.
- Chodzi nam o to, by nasi przedsiębiorcy mieli miejsce, w którym będą mogli wymieniać się informacjami i pozyskiwać najbardziej sprawdzoną wiedzę o tym, co dzieje się w regionie w tych obszarach technologicznych, gdzie pozyskać eksperta, partnera biznesowego czy naukowego - dodał Kleszczewski.
Prof. Krystyna Czaplicka-Kolarz z GIG-u akcentowała, że utworzenie sieci takich obserwatoriów to brakujący dotąd etap działania, po prowadzonych w ostatnich latach tzw. badaniach foresightowych (czyli poszukiwania wartych wsparcia obszarów technologii czy gospodarki).
- Bardzo brakuje nam wiedzy na styku przemysł-nauka. My możemy robić w instytutach najlepsze rzeczy, a tak naprawdę niedokładnie wiemy, komu one są potrzebne. Firmy usiłują i chcą produkować, nawet mają pieniądze w tych ciężkich czasach, natomiast jest kwestia skojarzenia tych informacji. Ten projekt wychodzi w tym kierunku - oceniła Czaplicka-Kolarz.
Również prezes Technoparku Gliwice prof. Jan Kosmol jest zainteresowany rozwojem obserwatoriów.
- Gdybym dzisiaj zapytał firmy w regionie, kto zajmuje się technologiami informatycznymi - to wszyscy. (...) A pytanie, czy rzeczywiście w regionie są takie technologie, które przede wszystkim warto wspierać - mówił.
- Dlatego jestem zwolennikiem pewnego porządku, informacji, że rzeczywiście zajmujemy się technologiami informatycznymi, ale przede wszystkim tym, tym i tym - i te wspierajmy. Mam nadzieję, że w wyniku tego projektu powstanie taka wiedza, która pomoże wszystkim - począwszy od pana marszałka, który będzie dzielił pieniądze, do samych zainteresowanych - tłumaczył Kosmol.
Z przedsięwzięcia będą mogli skorzystać przedsiębiorcy zainteresowani rozwijaniem działalności we wskazanych obszarach technologicznych - m.in. będą mogli uzyskać łatwy dostęp do nieodpłatnych rocznych raportów specjalistycznych, wiedzy na temat interesującego ich obszaru technologicznego oraz bazy ekspertów w danym obszarze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.