W czwartek 14 marca o 11.00 rozpoczynają się, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, rozmowy pomiędzy Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym a stroną rządową reprezentowaną, m.in., przez wicepremiera Janusza Piechocińskiego i ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza, a także wiceministrów pracy - Jacka Męcinę i Marka Buciora.
Ostatnie takie spotkanie, prowadzone w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, miało miejsce, także w Śląskim Urzędzie, 31 stycznia. Podczas tego czwartkowego ma zostać podsumowana praca zespołów roboczych (powołanych podczas styczniowych negocjacji).
Dwa dni wcześniej, podsumowując dotychczasowe negocjacje, związkowcy wyrażali bardzo umiarkowany optymizm do kolejnej tury rozmów ze stroną rządową. W opinii MKPS, o ile widać wolę porozumienia ze strony PSL, to takiej nie dostrzega ze strony "większego koalicjanta". Komitet podkreślił 12 marca, że jeśli 14 marca nie uda się osiągnąć porozumienia, to zdecyduje o terminie 4-godzinnego solidarnościowego strajku generalnego na Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim.
Przypomnijmy, że po styczniowych rozmowach wicepremier Piechociński powiedział, że "manifestacje i strajki to jest oznaka słabości, a nie siły, nawet tych, którzy je organizują. Ja jestem zwolennikiem odnowy polskiej polityki". Niedawno, bo 9 marca w radiu RMF FM wicepremier oświadczył, iż "strajk generalny związkowców z Piotrem Dudą na czele jest już przesądzony".
Czy będzie trzecie spotkanie negocjacyjne MKPS ze stroną rządową, czy też podczas czwartkowego osiągnięte zostanie porozumienie? Wiadomo, że na 13.30 zaplanowano konferencję prasową ministra Janusza Piechocińskiego. Wtedy będzie już wiadome, w jakim kierunki potoczy się bieg wydarzeń.
Przypomnijmy, że w skład utworzonego 23 października 2012 r. MKPS wchodzą regionalne struktury: Solidarności, OPZZ, Forum Związków Zawodowych, Sierpnia 80 i Związku Zawodowego Kontra. Główne postulaty MKPS dotyczą:
• stworzenia osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego,
• wprowadzenia systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami pakietu klimatyczno-energetycznego,
• uchwalenia przez Sejm ustaw ograniczających stosowanie tzw. umów śmieciowych,
• likwidacji NFZ i stworzenia systemu opieki zdrowotnej opartego na założeniach, na podstawie których działała dawna Śląska Kasa Chorych,
• zaniechania likwidacji rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.