We wtorek, 5 marca o 11.30 w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog w Warszawie członkowie podzespołu emerytalnego, powołanego do rozpatrzenia postulatów Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego, spotkają się z delegacją rządu. Jak dowiedział się portal górniczy nettg.pl strona społeczna spodziewa się, że w spotkaniu udział weźmie minister pracy, Władysław Kosiniak-Kamysz.
Jak powiedział w rozmowie z portalem nettg.pl Krzysztof Stefanek, wiceprzewodniczący PZZ Kadra, wbrew temu, co napisał dziennik Rzeczpospolita, związkowcy nie domagają się rozszerzenia uprawnień emerytalnych, lecz zagwarantowania, iż obowiązująca obecnie ustawa o emeryturach pomostowych dla pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych nie zostanie wygaszona.
- W ramach prac podzespołu nie rozmawialiśmy o emeryturach górniczych, a jedynie o emeryturach pomostowych. Mamy nadzieję, że z emeryturami górniczymi nic w najbliższym czasie nie będzie się działo. Nie mam złudzeń, że w tej kwestii wszystko zależy od większego koalicjanta - powiedział w rozmowie z portalem góniczym nettg.pl Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
Utrzymanie dotychczasowych uprawnień (nie przywilejów - przyp. red.) emerytalnych dla pracowników zatrudnionych przy wydobyciu węgla zapowiadał kilkukrotnie wicepremier Janusz Piechociński.
Zaniechanie likwidacji rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze to piąty wśród sześciu postulatów wysuniętych przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy, zrzeszający największe działające na Śląsku organizacje związkowe. Powołanie podzespołów roboczych, które wypracować mają konkretne rozwiązania postulowane przez związkowców, to wniosek ze spotkania MKPS z wicepremierem Januszem Piechocińskim, do którego doszło 3 lutego w Katowicach. Wnioski z prac zespołów przedstawione być mają podczas plenarnego posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego z udziałem wicepremiera, które zaplanowano na 11 marca.
Oprócz utrzymania emerytur pomostowych strona społeczna postulowała m.in. o stworzenie osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego, wprowadzenie systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami pakietu klimatyczno-energetycznego oraz uchwalenie przez Sejm RP ustaw ograniczających stosowanie tzw. umów śmieciowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Związki godzą się na reformę pod dwoma warunkami: 1. Tak jak w policji: reforma TYLKO od nowo przyjętych - by nie zmieniać reguł w czasie gry. 2. Reforma TYLKO dla inspektorów i nadsztygarów oraz stanowisk wzwyż (Wiadome jest że mają kilka lub wogóle nie mają zjazdów w miesiącu) A od siebie dodamy że: Emeryt górniczy nie będzie miał prawa pracować by nie zabierać miejsc pracy młodym (pod rygorem utracenia emerytury)