Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) nieodpłatnie przekaże gminie Pawłowice około 20 hektarów nieużytków przylegających do kopalni Pniówek. Lokalne władze liczą, że w przyszłości na nieruchomości uda się tu stworzyć tereny rekreacyjne.
W piątek, 1 marca, przedstawiciele spółki i gminy Pawłowice podpisali list intencyjny w tej sprawie - podała rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer. Jak wyjaśniła, JSW chce nieodpłatnie przekazać tereny samorządowi, bo z punktu widzenia kopalni jest to majątek zupełnie zbędny. Z kolei lokalne władze mają pomysł, jak zagospodarować nieruchomość.
- Dzięki tej inicjatywie nikomu niepotrzebne zarośla mogą stać się miejscem aktywnego wypoczynku, rozrywki i edukacji dla mieszkańców okolic - wskazała Jabłońska-Bajer.
Szczegóły nie są jeszcze znane, ale w miejscu nieużytków mają w przyszłości powstać aleje spacerowe i ścieżki rowerowe, ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, plac zabaw, a nawet trasa narciarska. Ma to być także dobre miejsce do organizowania festynów oraz do rodzinnego uprawiania sportu.
Do współpracy przy opracowywaniu koncepcji zagospodarowania została włączona także Politechnika Śląska w Gliwicach. To jej studenci mają stworzyć koncepcję poprzemysłowego zagospodarowania terenu.
- Młodzi ludzie mają otwarte umysły. To szansa na sprawdzenie się i zdobycie ciekawych doświadczeń. Mogą w dowolny sposób zaaranżować tę przestrzeń. Część z ich pomysłów doczeka się realizacji. Ze studentami Politechniki Śląskiej współpracowaliśmy już przy opracowywaniu koncepcji zagospodarowania doliny rzeki Szotkówki. Tutaj też ogłosimy konkurs i ufundujemy nagrody - powiedział prezes JSW Jarosław Zagórowski.
Pozyskiwaniem środków potrzebnych do realizacji inwestycji - szacowanej nawet na 25 mln złotych - zajmie się gmina Pawłowice, która liczy na sfinansowanie większości wydatków z unijnych środków pomocowych przewidzianych na lata 2014-2020 lub z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Z inicjatywą stworzenia terenów rekreacyjnych wyszli sami mieszkańcy gminy. "Chodzi o miejsce wypoczynku przydatne latem i zimą. Pomysły studentów muszą się wpisać w potrzeby mieszkańców i infrastrukturę, która już w gminie jest. Obiekty nie mogą się dublować. Tereny te mają być oazą wypoczynku dla mieszkańców pobliskiego 6-tysiecznego osiedla" - podkreślił Damian Galusek, wójt gminy Pawłowice.
Teren, który ma zostać zagospodarowany, znajduje się poza ogrodzeniem kopalni i był wykorzystywany jeszcze w trakcie jej budowy m.in. do składowania ziemi z głębienia szybu. Obecnie zarastają go niskie drzewa i krzewy.
JSW to największy w Unii Europejskiej producent węgla koksowego. Zatrudnia ponad 22 tys. osób w czterech kopalniach. Jest liderem grupy węglowo-koksowej, do której należą m.in. koksownie zabrzańskie, wałbrzyskie oraz koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.