W poniedziałek 25 lutego rozpoczęło się trzydniowe referendum strajkowe strajkowe w hutach - w Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Chorzowie, Sosnowcu i Świętochłowicach - wchodzących w skład ArcelorMittal Poland SA. Prawo do głosowania ma ok. 9,5 tys. pracowników.
- Data referendum została wybrana w taki sposób, żeby wszyscy pracownicy mogli wziąć udział w głosowaniu. Pracujemy w zdecydowanej większości w systemie czterobrygadowym. Każdego dnia trzy brygady są w pracy, a jedna odpoczywa - wyjaśnia Lech Majchrzak z Solidarności ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej.
Związkowcy przeprowadzili akcję informacyjną wśród załóg poszczególnych hut. Choć przygotowania do strajku, w ramach Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego, prowadzone są we wszystkich branżach i postulaty Komitetu też dotyczą wszystkich branż, to dla hutnictwa szczególne znaczenie postulat dotyczący pakietu energetyczno-klimatycznego. Chodzi żądanie wprowadzenia systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami unijnego pakietu.
- Koszty energii w Polsce są najwyższe w Europie. Jeżeli jeszcze będą rosły, opłacalność produkcji stali w Polsce stanie pod znakiem zapytania. Pracodawca przeniesie zakłady za wschodnią granicę - dodaje Majchrzak.
Związkowcy od wielu miesięcy podkreślają, że rządy innych państw m.in. Niemiec wspierają firmy z branż energochłonnych, stosując m.in. ulgi podatkowe lub dopłaty do cen energii. Ich zdaniem, środki pozyskane ze sprzedaży prawa do emisji dwutlenku węgla powinny być przekazywane na ich wsparcie, a nie na łatanie dziury budżetowej.
Poważne obawy budzi też informacja na temat planów wprowadzenia od listopada akcyzy na gaz wielkopiecowy i koksowniczy, który jest wytwarzany przez huty i zużywany na ich własne potrzeby. Jeżeli zostanie potwierdzona, koszty produkcji stali jeszcze wzrosną. Innym, bardzo ważkim problemem branży, jest nielegalny import wyrobów hutniczych z zagranicy i spadek zamówień na produkty stalowe. Polskim hutom coraz trudniej jest konkurować z firmami importującymi stal m.in. z Rosji i Turcji, a zwłaszcza ze sprowadzającymi stal z pominięciem podatku VAT. Taki proceder ma miejsce w przypadku prętów żebrowanych, gdzie szara strefa dochodzi już do połowy krajowego zużycia, a także pojawia się w segmencie wyrobów płaskich.
Skoro jest spadek produkcji, to rosną jej koszty. A to oznacza, że pracodawca będzie chciał je redukować. Najłatwiej dokona tego drogą redukcji zatrudnienia. W 2012 r. w ramach zwolnień grupowych z ArcelorMittal Poland pracę straciło ponad 1000 osób.
23 października związkowcy z największych central związkowych w naszym regionie: NSZZ Solidarność, OPZZ, Forum Związków Zawodowych i WZZ Sierpień 80 powołali Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy.
"Celem komitetu jest ochrona mieszkańców województwa śląskiego przed skutkami kryzysu gospodarczego i utratą miejsc pracy, ochrona przedsiębiorstw działających w tym regionie i stanowczy sprzeciw wobec drastycznie rosnących kosztów utrzymania oraz łamania praw pracowniczych w Polsce. MKPS rozpoczął przygotowania do przeprowadzenia generalnego strajku ostrzegawczego w naszym regionie" - wyjaśnia Komitet.
Dla przypomnienia, oto jego postulaty:
1. Stworzenie osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego.
2.Wprowadzenie systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami pakietu klimatyczno-energetycznego.
3. Uchwalenie przez Sejm RP ustaw ograniczających stosowanie tzw. umów śmieciowych.
4. Likwidacja NFZ i stworzenie systemu opieki zdrowotnej opartego na założeniach, na podstawie których działała dawna Śląska Kasa Chorych.
5. Zaniechanie likwidacji rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze.
6. Zaprzestanie likwidacji szkół i zaprzestania przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.