Z wizją w nowe dziesięciolecie - tak scharakteryzować można sesję jubileuszowa Kompanii Węglowej, która odbyła się w ramach czwartego dnia XXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Bez wątpienia przedstawione podczas sesji referaty były najciekawszym merytorycznie wydarzeniem tego dnia.
- Jubileusz to pokazanie tego, co najważniejsze w Kompanii Węglowej, największej spółce górniczej w Unii Europejskiej, decydującej o obliczu polskiego górnictwa - powiedział witając gości dr Jerzy Kicki, przewodniczący komitetu organizacyjnego SEP.
- Powinniśmy być dumni, że w Polsce możemy mieć taką firmę jak Kompania Węglowa, dającą pracę tysiącom ludzi. W naszych rękach jest to, by los polskiego węgla był pozytywny. Z niepokojem stwierdzam, że wielu decydentów tego nie docenia - powiedział prowadzący sesję prof. Józef Dubiński, dyrektor naczelny GIG, który życzył także Kompanii Węglowej i jej pracownikom spełnienia wizji i marzeń, będących wyznacznikiem przyszłości.
Jako pierwsza referat dotyczący przeszłości i przyszłości spółki wygłosiła prezes Joanna Strzelec-Łobodzińska. Pani prezes przedstawiła uwarunkowania gospodarcze, w jakich utworzono Kompanię, prześledziła jej rozwój i wskazała na znaczenie dla gospodarki kraju i lokalnego otoczenia.
Świetny i doskonale udokumentowany referat dotyczący budowy kopalni w Lubelskim Zagłębiu Węglowym przedstawił Marek Uszko, wiceprezes ds. produkcji w KW. Prelegent skoncentrował się szczególnie na pozytywnej reakcji samorządów lokalnych Lubelszczyzny na decyzję Kompanii Węglowej o tym przedsięwzięciu.
Andrzej Pakura, dyrektor biura BHP, mówił o wykorzystaniu nowoczesnych technologii w procesie szkoleń i poprawie bezpieczeństwa pracy. Tadeusz Soroka, dyrektor biura projektów strategicznych, zaprezentował z kolei projekt budowy elektrowni w Woli k. Pszczyny.
Jubileuszowa sesja Kompanii Węglowej podczas SEP była także okazją do przekazania na ręce pani prezes Joanny Strzelec-Łobodzińskiej statuetki Prometeusza za działalność pro publico bono.
W galerii: Jubileuszowa sesja Kompanii Węglowej w ramach XXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Kraków, 21 luty 2013 r. (zdjęcia: Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.