Komisja przetargowa budowy Elektrowni Puławy, 19 lutego 2013 roku wyłoniła tzw. "krótką listę" podmiotów w ramach procedury przetargowej na wykonawcę budowy Elektrowni Puławy.
Komisja przetargowa po dokonaniu oceny wniosków przekazanych przez oferentów wyłoniła pięć podmiotów do dalszego etapu postępowania. Na liście znalazły się konsorcja firm:
• Alstom Power Sp. z o.o.
• General Electric International Inc./Iberdrola,
• Mostostal Warszawa/Ansaldo Energia S.p.A.,
• Siemens Sp. z o.o./ Siemens Ostrich/ Siemens Switzerland,
• SNC-Lavalin Polska Sp. z o.o./SNC - Lavalin Inc./SNC-Lavalin Constructors Inc.
Wcześniej budową elektrowni zainteresowanych było dziesięć firm.
Prace nad Elektrownią Puławy są realizowane zgodnie z harmonogramem. Według niego do końca I kwartału 2014 roku ma być wyłoniony wykonawca inwestycji. Budowa Elektrowni Puławy z blokiem gazowo-parowym potrwa ok. 36 miesięcy. Przekazanie placu budowy nastąpi w 2014 roku, po uzyskaniu wszelkich wymaganych uzgodnień. Zakończenie prac planuje się na koniec 2017 rok. Wówczas także będzie uruchomiany (i oddany do eksploatacji) blok.
Elektrownia Puławy to wspólna inwestycja PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA oraz Zakładów Azotowych "Puławy" SA. Zakłada ona wybudowanie i eksploatację przez Elektrownię Puławy sp. z o.o. elektrowni o mocy 800 - 900 MW opalanej gazem ziemnym i ulokowanej w gminie Puławy (w bezpośrednim sąsiedztwie Zakładów Azotowych "Puławy). PGE GiEK i Puławy SA mają po 50 proc. udziałów w spółce Elektrownia Puławy. Z racji swoich kompetencji energetycznych rolę wiodącą w projekcie ma spółka PGE GIEK.
Nowa elektrownia pozwoli na zmniejszenie deficytu energii elektrycznej w województwie lubelskim, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz rozwoju gospodarczego regionu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.