Jeżeli któraś ze spółek zdominowała przedpołudniową część wtorkowych (19 lutego) obrad Szkoły Eksploatacji Podziemnej, to była to bez wątpienia był nią KGHM Polska Miedź.
Tezę tę potwierdza nie tylko tytuł jednej z sesji: "Nowe techniki i technologie w strategii KGHM Polska Miedź", ale także aż dwadzieścia przygotowanych i wygłoszonych referatów.
Projekt The Wall dotyczący urabiania mechanicznego w systemie komorowo-filarowym, dzięki któremu proces eksploatacji będzie mógł być nie tylko planowany ale także sterowany z powierzchni zaprezentował kierownik przedsięwzięcia Marek Czechowski.
Kierunki rozwoju monitoringu pracy maszyn i urządzeń górniczych w KGHM Polska Miedź przedstawił Leszek Borkowski z oddziału Polkowice-Sieroszowice. Autor referatu omówił aktualnie wykorzystywane, a także planowane do uruchomienia systemy monitoringu pracy maszyn i urządzeń górniczych w spółce, scharakteryzował systemy monitorujące pracę samojezdnych maszyn górniczych, przenośników taśmowych i kombajnów. Przedstawił również założenia funkcjonowania dyspozytorni "One Control Room", jako jednego, wspólnego miejsca koordynacji wszystkich czynności procesu produkcyjnego oraz utrzymania ruchu kopalni.
Referat Dariusza Madziarza i Artur Kapkowicza (Polkowice-Sieroszowice) dotyczył wydłużenie dyspozycyjnego czasu pracy szybów wydobywczych. Autorzy zauważyli, że czynności kontrolne w górniczych wyciągach szybowych wydobywczych zajmują średnio 4,5 h na dobę, co stanowi prawie 20 proc. dobowego bilansu pracy, a sposoby kontroli elementów górniczych wyciągów szybowych w naszym kraju są stosowane niezmiennie od co najmniej 80-ciu lat. Zaproponowali także działania pozwalające skrócić czas kontroli z jednoczesnym zapewnieniem monitoringu stanu technicznego szybów.
Inteligentne narzędzia zarządzania w górnictwie w warunkach kopalń KGHM Polska Miedź omówili specjalisci z KGHM Cuprum. Realizowany w spółce projekt "I2Mine" to przykład jednego z największych europejskich projektów w dziedzinie górnictwa podziemnego, oznaczający jednocześnie początek prac nad realizacją prac w zakresie wprowadzenia w życie idei innowacyjnej i bezpiecznej kopalni zlokalizowanej na dużej głębokości. Celem projektu jest stworzenie koncepcji umożliwiającej eksploatację złóż na większych głębokościach z czym wiąże się oczywiście prowadzenie prac górniczych w trudniejszych niż dotychczas warunkach.
Sesję poświęconą nowym technikom i technologiom w KGHM prowadził Wojciech Kędzia, wiceprezes spółki.
W galerii - drugi dzień XXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej, Kraków 19 lutego 2013 r. (zdjęcia: Jarosław Galusek - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
KGHM twierdzi , że urabianie będzie kombajnem ścianowym w systemie komorowo-filarowym. Dlatego nazwa „the WALL”. Bardzo skromnie określil to odkycie „By niemożliwe stało się możliwe” . Oczywiście kto wprowadza longwall do systemu komorowo-filarowego? I to już jak głoszą z Departamentu Zasobów Wiedzy przy KGHM „ewenement na skalę światową” . Pal sześć wyniki testów w 2019 roku.! A na śląsku górnikom gały z zazdrości powychodzą z tych osiągnięć KGHM.