Należąca do Grupy CTL Logistics, sosnowiecka spółka CTL Maczki-Bór SA w 2013 r. będzie obsługiwała trzy spółki węglowe.
W ramach kontraktu CTL MB przewiezie i zagospodaruje blisko 4,7 mln ton odpadów od kopalń Piast i Ziemowit należących do Kompanii Węglowej. Z Południowym Koncernem Węglowym Maczki-Bór zwarły kontrakt na wykonanie prac remontowych osadnika wód dołowych (o wartości ok. 10 mln zł).
- Podpisane kontrakty są dowodem na umocnienie przez CTL Maczki-Bór pozycji lidera w zakresie odbioru i zagospodarowania ubocznych produktów z górnictwa przy wykorzystaniu kompleksowej logistyki opartej na transporcie kolejowym i potencjale rekultywacyjnym. Tylko w tym segmencie w 2012 roku zrealizowaliśmy 20 proc. potrzeb rynku. - komentuje Jacek Bieczek, prezes zarządu CTL Logistics.
- Istotnym sukcesem firmy jest fakt, że w portfelu klientów CTL Maczki-Bór S.A. znajdują się trzy największe koncerny wydobywcze węgla kamiennego w kraju, które dzięki współpracy z naszą firmą mogą w sposób profesjonalny i płynny realizować swoją bieżącą działalność wydobywczą - podkreśla Marian Majcher, prezes zarządu CTL Maczki-Bór.
Oprócz zagospodarowania ubocznych produktów przemysłowych z górnictwa węgla kamiennego, pochodzących z Kompanii Węglowej, Południowego Koncernu Węglowego i Katowickiego Holdingu Węglowego, umowy obejmują także dostawę piasku posadzkowego (z eksploatacji własnej kopalni piasku). Do kopalń KHW CTL Maczki - Bór dostarczy transportem kolejowym i samochodowym ponad milion ton tego materiału (wartości ok. 20 mln zł).
Spółka CTL Maczki-Bór prowadzi przede wszystkim działalność górniczą. Prowadzi wydobycie piasku na terenie KP Maczki-Bór: do podsadzki hydraulicznej wyrobisk kopalń węgla kamiennego, do produkcji betonu towarowego, do produkcji zapraw budowlanych oraz budownictwa drogowego i robót inżynieryjnych. W ramach działalności górniczej zajmuje się również rekultywacją wyrobisk przy użyciu pogórniczych odpadów innych niż niebezpieczne.
Drugim obszarem działalności firmy jest zarząd prywatną infrastrukturą kolejową na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Sieć kolejowa przedsiebiorstwa ma długość około 127 kilometrów. Przebiega przez: Sosnowiec, Jaworzno, Mysłowice, Bieruń, Imielin, Katowice, Chorzów, Rudę Śląską i Zabrze. Infrastruktura ta pozwala na niezależną od PKP PLK komunikację kolejową z kopalniami, elektrowniami, hutami i innymi podmiotami przemysłowymi na terenie województwa śląskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.