Od poniedziałku (18 lutego) Krakowem zawładną górnicy. Już 18 stycznia w hotelu Qubus rozpoczyna się XXII Szkoła Eksploatacji Podziemnej, w której udział potwierdziło ponad 450 osób. Tegoroczna edycja SEP będzie także okazją do świętowania jubileuszu 10-lecia Kompanii Węglowej. Sesja jubileuszowa poświęcona Kompanii oraz jubileuszowy koncert odbędą się w czwartek, 21 lutego, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.
Podczas XXII SEP można będzie wysłuchać 250 referatów, zgrupowanych w kilkunastu sesjach problemowych. Gdyby chciano je wydrukować, powstałaby publikacja licząca ponad 3 tys. stron. Dlatego materiały kolejny rok z rzędu publikowane są w wersji elektronicznej, a wystąpienia prelegentów są nie tylko transmitowane na platformie internetowej, ale także rejestrowane. Rosnące zainteresowanie udziałem w SEP pokazuje, że taka forma upowszechniania prezentacji spotkała się z dużą akceptacją.
- Tak duża liczba referatów i wystąpień to zapowiedź wielu ciekawych dyskusji, szczególnie cennych w obliczu trudnego, przede wszystkim dla górnictwa węgla kamiennego, roku. Symptomy kryzysu czy - jak mówią niektórzy - spowolnienia gospodarczego są widoczne od kilkunastu miesięcy. W przypadku górnictwa o kryzysie świadczą takie zjawiska, jak spadek zużycia i cen energii, konkurencyjny import czy problemy ze sprzedażą węgla. Dlatego te problemy będą przedmiotem obrad sesji plenarnej "Górnictwo wobec kryzysu" - mówi dr Jerzy Kicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej.
A co, obok tradycyjnych górniczych dziedzin, znajdzie się w tegorocznych referatach? Oprócz opisu doświadczeń i praktycznych działań, jakie podejmują firmy górnicze wobec spowolnienia, usłyszymy o konkurencyjności innych nośników energii, czy też zagrożeniach płynących z międzynarodowych rynków surowców mineralnych. Po raz pierwszy spółki najmocniej inwestujące w nowe techniki i technologie: KGHM Polska Miedź i LW Bogdanka zaprezentują swoje działania w różnych obszarach działalności górniczej, m.in. w obszarze informatyki. Jak co roku, podczas uroczystej Gali Konkursowej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, przedstawione zostaną raporty branżowe i ogłoszone wyniki konkursów: Bezpieczna Kopalnia, Kopalnia Roku i Górniczy Sukces Roku. Emocji nie zabraknie też podczas rywalizacji ośmiu europejskich uczelni kształcących kadry dla potrzeb górnictwa, tym bardziej, że tegoroczny Turniej Wiedzy Górniczej po raz pierwszy organizowany jest w międzynarodowej obsadzie. Materiały Szkoły tradycyjnie uzupełni wydanie numeru 7 i 8 Wiadomości Górniczych, poświęcone informatyce, oraz kilka monografii i publikacji. Organizatorzy nie zapomnieli także o doznaniach artystycznych. W tym roku zapewni je koncert "Projekt Grechuta" w wykonaniu Grupy Plateau, z gościnnie występującym Markiem Jackowskim, koncert ballad w wykonaniu Pawła Orkisza, występ Kabaretu Młodych Panów, na który zaprasza Kopex, oraz koncert wspaniałych dziecięcych talentów, którymi opiekuje się Fundacja Pro Musica Bona, Orkiestry Reprezentacyjnej AGH i Jazz Band Ball Orchestra, fetujący jubileusz Kompanii Węglowej. Az
Patronat medialny sprawują Trybuna Górnicza i portal górniczy nettg.pl.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
efektywny czas pracy gornika
wydanosc 700 t/gornik/rok jest nizsza niz w 1939 roku. Efektywny czas pracy gornika
Czy choc jeden referat z setek omawiana kluczowe problemy GWK a mianowicie: wydajnosc