Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach w 1994 r. ustanowił nagrody finansowe dla dla osób wyróżniających się w działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego. Otrzymały one nazwę Zielonych Czeków. W tym roku zostaną wręczone po raz dwudziesty.
Warto podkreślić, że jest to jedyna w Polsce tego rodzaju nagroda przyznawana za działalność ekologiczną osobom indywidualnym podejmującym działania na rzecz środowiska naturalnego poza swymi obowiązkami zawodowymi.
Prawo zgłaszania kandydatów do nagród przysługuje: Komisji Środowiska i Gospodarki Wodnej Sejmiku Województwa Śląskiego, instytucjom ochrony środowiska z terenu woj. śląskiego, organizacjom pozarządowym o charakterze regionalnym, szkołom wyższym i instytucjom naukowym, izbom gospodarczym i Klubowi Publicystów Ochrony Środowiska EKOS.
Kapituła składająca się z ekspertów, pracowników naukowych oraz działaczy na rzecz ochrony środowiska i popularyzacji przyrody wyłoni laureatów w następujących 6 kategoriach: innowacje i technologie, programy i akcje proekologiczne w tym dotyczące ochrony przyrody, prace naukowo - badawcze, edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży, profilaktyka zdrowotna dotycząca zagrożeń schorzeniami związanymi ze stanem środowiska, działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych.
Zgłoszenie Kandydata musi zawierać wypełniony wniosek wraz z uzasadnieniem oraz rekomendację instytucji zgłaszającej. Dokumenty należy składać w Kancelarii Funduszu WFOŚiGW w Katowicach, przy ul. Plebiscytowej 19 z dopiskiem "Zielony czek".
Termin przyjmowania wniosków w biurze Funduszu upływa 28 lutego, a ogłoszenie listy laureatów nastąpi podczas gali z okazji Dnia Ziemi (22 kwietnia), połączonej z inauguracją obchodów dwudziestolecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku roku, do Zielonych Czeków nominowano 64 osoby. Przyznano dziewięć nagród, w tym sześć indywidualnych i jedną zespołową.
- Generalnie nagradzamy indywidualne osoby za ich działalność na rzecz ochrony środowiska. Przede wszystkim musi to być jednak działalność z pasją, która daje dobry przykład innym i zmienia naszą świadomość, bo jak wiemy początek wszystkich zmian, które dokonują się wokół zaczyna się właśnie od zmian w naszej mentalności. Dlatego nagradzamy ludzi, którzy mają "zielone serca" i potrafią zazielenić je u innych - powiedziała wówczas portalowi górniczemu nettg.pl Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
W galerii: Uroczystość wręczenia Zielonych Czeków. Katowice, 23 kwietnia 2012 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.