Solidarność regionu mazowieckiego wzywa parlament i rząd do podjęcia natychmiastowych działań w celu ochrony jednego z ostatnich dużych zakładów produkcyjnych w Warszawie, huty ArcelorMittal - poinformowała "S" w opublikowanym we wtorek oświadczeniu.
29 stycznia ArcelorMittal Warszawa wstrzymał czasowo produkcję na wydziałach stalowni i walcowni, odpowiednio na 9 i 11 dni. Jak tłumaczyła spółka, decyzja została podjęta na skutek utrzymującego się od wielu miesięcy drastycznego spadku zamówień na pręty żebrowane, które stanowią 40 proc. produkcji zakładu.
Firma wskazała także, że za trudną sytuację odpowiada nie tylko kryzys w branży budowlanej, ale również stal wprowadzana na polski rynek z pominięciem podatku VAT.
Solidarność w oświadczeniu podkreśliła, że związkowcy oczekują od decydentów "zmiany zapisów prawnych mających na celu uszczelnienie systemu podatkowego i eliminację nielegalnych działań firm zajmujących się obrotem wyrobami hutniczymi oraz użycia instytucji w tym karnych, skarbowych i kontrolnych (NIK) do kontroli firm prowadzących działalność obrotu stalą".
Zgodnie z szacunkami Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) oraz Polskiej Unii Dystrybutorów Stali (PUDS) 40 proc. prętów żebrowanych sprzedawanych w Polsce może pochodzić z nielegalnych źródeł. Unia wskazuje, że proceder wyłudzania VAT-u przypomina tzw. karuzelę podatkową.
W przypadku "karuzeli podatkowej" sprzedawane towary krążą między poszczególnymi podmiotami zaangażowanymi (świadomie bądź nie) w przestępczy łańcuch dostaw. Taki obrót, w którym towary krążą tą samą drogą, odbywa się wielokrotnie, po czym jedna z firm nie nalicza i nie odprowadza VAT od tzw. nabycia wewnątrzwspólnotowego, czyli dokonanego pomiędzy partnerami w krajach UE. Następnie taka firma najczęściej znika z rynku.
Według PUDS w 2010 i 2011 r. na nielegalnym procederze wyłudzania VAT budżet państwa stracił odpowiednio 300 i 400 mln zł.
Huta ArcelorMittal Warszawa należy do koncernu ArcelorMittal - największego na świecie producenta stali i znaczącej firmy wydobywczej, zatrudniającej 260 tys. osób w 60 krajach. ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w kraju; należy do niego ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. Zatrudnia ponad 12 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 15 tys. W hucie w Warszawie pracuje ok. 500 osób, a wraz z podwykonawcami ok. 850. Od 2004 r. ArcelorMittal zainwestował w Polsce blisko 5 mld zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.