- Nie zapominajmy o tym, co jest naszym wielkim dobrem. Zwracam tu uwagę na produkcję węgla kamiennego. Nie tylko w kontekście dyskusji o pakiecie energetyczno-klimatycznym - stwierdził wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie, w piątek 1 lutego.
- Po niełatwym roku, polskie górnictwo osiągnęło dobre wyniki i zwiększyło nakłady na inwestycje. Nie ma też zagrożenia dla utrzymania miejsc pracy w górnictwie - podkreślił.
Wyjaśnił też, że redukcja miejsc pracy w kopalniach w tym roku wyniknie tylko z tego, że liczba osób przechodzących na emeryturę będzie większa od zatrudnianych.
- Mniej będzie osób przyjętych do pracy w górnictwie, ale za to znacząco zwiększyliśmy liczbę absolwentów górniczych techników i szkół zawodowych - podkreślił wicepremier.
Jak wyjaśnił, zatrudnianie osób bez wykształcenia, potrzebnego do wykonywania zawodu - dotychczas niestety popularne - podnosi znacząco koszty utrzymania przedsiębiorstw, wynikające m.in. z potrzeby szkolenia takich pracowników.
- Chcę odwrócić tę tendencje i wymusić na oświacie, by dawała przedsiębiorcom to czego potrzebują, czyli wykształconych fachowców - zaznaczył Janusz Piechociński.
Więcej o piątkowym spotkaniu wicepremiera z dziennikarzami: Wicepremier podsumowuje rok.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
przede wszystkim potrzeba przyjęć bo Ci fachowcy za chwilę odchodzą a nowych ani widu ani słychu. Od kogo się nauczą roboty jak starzy przodowi poodchodzą?