W środę, 30 stycznia przedstawiciele Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego spotkają się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach z delegacją rządową z wicepremierem i ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim na czele - informuje portal górniczy nettg.pl biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
Związek przypomina, że od listopada prowadzone jest, w przedsiębiorstwach różnych branż, referendum w sprawie przeprowadzenia generalnego strajku solidarnościowego regionie. Dotychczas za strajkiem opowiedzieli się już pracownicy kolei, hut, koksowni, zakładów zbrojeniowych, górnictwa, ciepłownictwa, energetyki, przemysłu metalowego. Kończą się referenda w przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej. Trwa głosowanie w służbie zdrowia, oświacie, zakładach motoryzacyjnych oraz w przedsiębiorstwach niezrzeszonych w strukturach branżowych związku.
- W głosowaniu wzięło już udział około 120 tys. pracowników, ale ta liczba z dnia na dzień rośnie. Szacujemy, że do czasu zakończenia głosowań w poszczególnych branżach, czyli do 20 lutego, liczba ta może sięgnąć od 170 tys. do 200 tys. Dotychczasowe wyniki głosowań pokazują, że pracownicy zdają sobie sprawę z tego, że gospodarka w naszym regionie to system naczyń połączonych i kłopoty kolejnych branż dotykają wszystkich mieszkańców Śląska i Zagłębia. Te wyniki pokazują też determinację ludzi - podkreśla Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
W środowym spotkaniu wezmą udział przedstawiciele wszystkich central związkowych zrzeszonych w MKPS, czyli
• NSZZ Solidarność,
• OPZZ,
• Forum Związków Zawodowych,
• WZZ Sierpień 80 i
• ZZ Kontra.
Stronę rządową obok wicepremiera Piechocińskiego reprezentować będą przedstawiciele resortów: pracy, skarbu państwa, finansów i rozwoju regionalnego. Gospodarzem spotkania jest wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00 w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wcześniej o godz. 14.45 przed wejściem do sali odbędzie się krótki briefing prasowy z udziałem przedstawicieli MKPS.
Po zakończeniu spotkania, ok. godz. 17.30, planowana jest konferencja prasowa z udziałem wicepremiera Janusza Piechocińskiego oraz Dominik Kolorza, przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej Solidarności i szefa MKPS.
Oto, dla przypomnienia, postulaty MKPS:
• Stworzenie osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego.
• Wprowadzenie systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami pakietu klimatyczno-energetycznego.
• Uchwalenie przez Sejm RP ustaw ograniczających stosowanie tzw. umów śmieciowych.
• Likwidacja NFZ i stworzenie systemu opieki zdrowotnej opartego na założeniach, na podstawie których działała dawna Śląska Kasa Chorych.
• Zaniechanie likwidacji rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze.
• Zaprzestanie likwidacji szkół i zaprzestanie przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy.
Przed kilkoma miesiącami Dominik Kolorz ocenił, że wprowadzenie w życie tych postulatów kosztowałoby 10-krotnie mniej od obietnic złożonych przez premiera w tzw. drugim expose.
MKPS zawiązano 28 października 2012 r. Wcześniej, bo we wrześniu, walne zebranie delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność podjęło uchwałę upoważniającą zarząd Regionu do rozpoczęcia przygotowań do przeprowadzenia ostrzegawczego strajku generalnego. W uchwale delegaci wskazali, aby te działania podejmować razem z innymi centralami związkowymi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.