Wszystko wskazuje na to, że środa 30 stycznia na Śląsku należeć będzie do wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. Powody są dwa: spotkanie z przedstawicielami Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego oraz konsultacje z szefami spółek węglowych.
Rozmowy z zarządami spółek, wbrew niektórym spekulacjom prasowym, nie mają podtekstu personalnego. Wicepremier Piechociński taką formę relacji z kadrą menedżerską zapowiedział już podczas swojej pierwszej wizyty na Śląsku, po objęciu stanowiska w rządzie. Wielokrotnie, pytany przez dziennikarzy zapowiadał także, że zarządy wywiązujące się z obowiązków nie mają powodów do obaw o odwołanie. Należy się spodziewać, że środowe spotkanie z szefami spółek poświęcone będzie podsumowaniu minionego, niezłego pod względem wyników roku. Zapowiedzi kolejnego spadku cen na węgiel energetyczny na rynkach światowych nie są natomiast dobrą prognozą na 2013 rok.
Drugie ze spotkań - ze stroną społeczną - dotyczyć będzie prawdopodobnie powołania zespołów roboczych, mających analizować postulaty Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego, które w formie petycji przekazane zostały wojewodzie śląskiemu pod koniec ub.r. Postulaty, których nie spełnienie grozi strajkiem generalnym w regionie, dotyczą szerokiego spektrum tematów, stąd na spotkaniu zapowiedziana obecność przedstawicieli resortów pracy i polityki społecznej, skarbu i rozwoju regionalnego. Po spotkaniu, którego gospodarzem będzie wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, zapowiedziano briefing prasowy.
Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy powstał 23 października 2012 roku. Powołali go związkowcy z największych central związkowych w naszym regionie: NSZZ Solidarność, OPZZ, Forum Związków Zawodowych i WZZ Sierpień 80. Podczas demonstracji zorganizowanej 17 grudnia w Katowicach związkowcy przekazali na ręce wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka petycję, w której sformułowali szereg postulatów. Wśród nich znalazło się m.in. stworzenie osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego, wprowadzenie systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami pakietu klimatyczno-energetycznego, uchwalenie przez Sejm RP ustaw ograniczających stosowanie tzw. umów śmieciowych, likwidacja NFZ i stworzenie systemu opieki zdrowotnej opartego na założeniach, na podstawie których działała dawna Śląska Kasa Chorych oraz zaniechanie likwidacji rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ciekawe czy ci szefowie w/w central związkowych wykażą się choć odrobiną honoru i poinformują pana ministra J Piechocińskiego o bezprawnym zwolnieniu (wbrew podpisanemu porozumieniu strajkowemu) z pracy na Budryku działaczy związkowych, którzy w 2008r przez 50 dni strajkowali w obronie praw pracowniczych załogi kopalni.
Pisz dalej o 2b-S. Wypalił się metan, ugasili, można dalej fedrować. Ale ty podp.... do Urzędu, ścianę zatrzymają i zamkną, a ty będziesz darł mordę że ni ma kasy.
ciekawe czy wie o tym ze na scianie 2bs podpalikl sie metan i sciana stoi bo nikt o tym nie pisze